Premiery za dyrekcji Janiny Górskiej i Mieczysława Szpakiewicza
(sezon 1928/1929) 

1 Cyprian Kamil Norwid
WANDA
reżyseria – Janina Górska i Mieczysław Szpakiewicz
dekoracje – Jan i Kamila Golusowie
premiera – 5.10.1928 r.

2 Artur Górski
ŚLUBY
reżyseria – Janina Górska i Mieczysław Szpakiewicz
premiera – 7.11.1928 r.

3 Walentin Katajew
KWADRATURA KOŁA
(Kwadratura kruga)
przekład – Halina Pilichowska
reżyseria – Jan Kochanowicz
dekoracje – Jan Golus
premiera – 7.12.1928 r.

4 George Berr i Paul Gavault
ZŁAMANA DRABINA
(Madame Flirt)
przekład – Zofia Rittnerowa
reżyseria – Jan Kochanowicz
dekoracje – Jan Golus
premiera – 15.01.1929 r.

5 Carlo Goldoni
OBERŻYSTKA
(La locandiera)
przekład – Leopold Staff
reżyseria – Helena Zelwerowiczówna
dekoracje – Jan Golus
premiera – 14.02.1929 r.

6 Romain Rolland
WILKI
(Les Loups Morituri)
przekład – Józef Brodzki
reżyseria – Jan Kochanowicz
dekoracje – Jan Golus
premiera – 21.03.1929 r.

7 Jan Aleksander Fredro
OJ, MŁODY, MŁODY!
reżyseria – Jan Kochanowicz
dekoracje – Jan Golus
premiera – 23.04.1929 r.

8 Bolesław Gorczyński
W NOC LIPCOWĄ
reżyseria zespołowa
dekoracje – Jan Golus
premiera – 21.05.1929 r.

9 Emil Zegadłowicz
POWSINOGI BESKIDZKIE
inscenizacja i reżyseria – Antoni Piekarski
dekoracje i kostiumy – Jan Golus
premiera – 16.06.1929 r. 

Premiery za dyrekcji Marii Strońskiej
(sezon 1929/1930)

10 Eleonora Kalkowska
SPRAWA JAKUBOWSKIEGO
(Józef)
przekład – Józef Brodzki
reżyseria – Janusz Strachocki
dekoracje – Stanisław Węgrzyn
premiera – 13.09.1929 r.

11 Ernst Toller
HINKEMANN
(Hinkemann)
przekład – Leon Feiner
przygotował scenicznie – Artur Socha
dekoracje – Wanda Jewniewiczowa
premiera – 8.10.1929 r.

12 Osip Dymow
BRONX–EXPRESS
(Bronx-express)
przekład – Ludomir Wilecki
reżyseria – Władysław Krasnowiecki
dekoracje wg projektów Wandy Jewniewiczowej wykonał Bolesław Głuski
premiera – 12.11.1929 r.

13 Maurice Hennequin i Pierre Veber
PANI PREZESOWA
(La Présidente)
reżyseria – Jan Bielicz
dekoracje – Wanda Jewniewiczowa
premiera – 4.12.1929 r.

14 Helena Roj-Rytardowa i Mieczysław Rytard
PODHALE TAŃCZY
inscenizacja – Janusz Strachocki
dekoracje – Wanda Jewniewiczowa
opracowanie muzyczne – Stanisław Mierczyński
premiera – 31.12.1929 r.

15 Leonhard Frank
KAROL I ANNA
(Karl und Anna)
przekład – Jacek Frühling
reżyseria – Janusz Strachocki
dekoracje – Eugeniusz Poreda
premiera – 11.02.1930 r.

16 Carlo Gozzi
TURANDOT, KSIĘŻNICZKA CHIŃSKA
(Turandot)
przeróbka poetycka – Emil Zegadłowicz
reżyseria – Jerzy Walden
pomocnik reżysera – Eugeniusz Poreda
dekoracje – Eugeniusz Poreda
ilustracja muzyczna – Tadeusz Sygietyński
premiera – 7.03.1930 r.

17 Johann Nepomuk Nestroy
TRÓJKA HULTAJSKA
(Der böse Geist Lumpazivagabundus)
opracowanie tekstu – Jerzy Walden i Tadeusz Sygietyński
reżyseria – Jerzy Walden
muzykę opracował – Kazimierz Teska
układ tańców – Zygmunt Patkowski
premiera – 15.04.1930 r.

18 Molière
CHORY Z UROJENIA
(Le malade imaginaire)
przekład – Tadeusz Boy–Żeleński
reżyseria – Jerzy Walden
dekoracje – Eugeniusz Poreda
premiera – 8.05.1930 r.

19 Roland Betsch
WŁADZA SIĘ NIE MYLI
(Salvermosers Seelenwanderung)
przekład – Marceli Wilecki
reżyseria – Antoni Piekarski
dekoracje – Eugeniusz Poreda
premiera – 8.06.1930 r. 

Premiery za dyrekcji Stefana Jaracza
(sezony 1930/1931 i 1931/1932)

20 Aleksander Fredro
ZEMSTA
reżyseria – Zygmunt Chmielewski
dekoracje i kostiumy – Iwo Gall
premiera – 25.09.1930 r.

21 Elmer L. Rice
ULICA
(Street Scene)
przekład – Stanisław Standé
reżyseria – Stanisława Perzanowska
dekoracje – Irena Lorentowicz
ilustracja muzyczna – Henryk Gadomski
premiera – 13.11.1930 r.

22 Michał Bałucki
DOM OTWARTY
reżyseria – Stanisława Perzanowska
dekoracje i kostiumy – Jerzy Zaruba
premiera – 2.03.1931 r.

23 Jerzy Braun
EUROPA
reżyseria – Zygmunt Chmielewski
pomocnik reżysera – Stanisław Daniłowicz
dekoracje – Jacek i Marek Żuławscy
ilustracja muzyczna – Henryk Gadomski
układ tańca – Tacjanna Wysocka
premiera – 8.05.1931 r.

24 John Galsworthy
GOŁĘBIE SERCE
(The Pigeon)
przekład – Zygmunt Kawecki
reżyseria – Stefan Jaracz
dekoracje – Eugeniusz Poreda
premiera – 5.06.1931 r.

25 Janusz Korczak
SENAT SZALEŃCÓW
reżyseria – Stanisława Perzanowska
dekoracje – Eugeniusz Poreda
ilustracja muzyczna – Roman Palester
premiera – 1.10.1931 r.

26 Jules Romains
SZKOŁA OBŁUDY
(Musse ou L’ecole de l’hypocrisie)
przekład – Jerzy Zawieyski
reżyseria – Zygmunt Chmielewski
dekoracje i meble projektowała Zofia Węgierkowa
premiera – 28.10.1931 r.

27 Georg Büchner
ŚMIERĆ DANTONA
(Dantons Tod)
opracowanie tekstu – Aleksiej Tołstoj i Paweł Szczegolew
przekład – Leo Belmont
reżyseria – Stanisława Perzanowska
konstrukcja sceniczna – Eugeniusz Poreda
premiera – 11.12.1931 r.

28 Aleksander Fredro
DAMY I HUZARY
reżyseria – Stefan Jaracz i Stanisława Perzanowska
dekoracje i kostiumy – Jerzy Zaruba
premiera – 12 .01.1932 r.

29 Gabriela Zapolska
PANNA MALICZEWSKA
reżyseria – Stanisława Perzanowska
dekoracje – Eugeniusz Poreda
premiera – 16.02.1932 r.

30 Francois Porché
CAR LENIN
(Le Tsar Lénine)
przekład – Jerzy Zawieyski
inscenizacja i reżyseria – Iwo Gall
pomocnik reżysera – Stanisław Daniłowicz
premiera – 6.04.1932 r.

31 Istvan Mihaly
MAM LAT 26
przekład – Irena Grywińska
reżyseria – Stanisława Perzanowska
dekoracje – Zofia Węgierkowa
ilustracja muzyczna – Henryk Gadomski
premiera – 14.05.1932 r.

32 Aleksandr Afinogenow
STRACH
(Strach)
przekład – Halina Pilichowska
reżyseria – Zygmunt Chmielewski
dekoracje – Iwo Gall
premiera – 8.06.1932 r.

33 Antoni Słonimski
MURZYN WARSZAWSKI
reżyseria – Stanisława Perzanowska
dekoracje – Iwo Gall
premiera – 22.06.1932 r.

34 Peter Martin Lampel
BUNT W DOMU POPRAWCZYM
(Revolte im Erziehungshaus)
przekład – Jacek Frühling
reżyseria – Stanisława Perzanowska
dekoracje – Iwo Gall
premiera – 30.07.1932 r. 

Premiery za dyrekcji Stafana Jaracza i Leona Schillera
(sezon 1932/1933)

35 Eugene Gladstone O’Neill
CZARNE GETTO
(Wszystkie dzieci Boga mają skrzydła)
(All God’s Chillun Got Wings)
przekład – Jerzy Chodecki
reżyseria – Edmund Wierciński
dekoracje – Stanisław Śliwiński
kierownictwo muzyczne – Roman Palester
premiera – 1.10.1932 r.

36 Carl Zuckmayer
KAPITAN Z KOEPENICK
(Der Hauptman von Köpenick)
inscenizacja i reżyseria – Leon Schiller
dekoracje – Stanisław Śliwiński
premiera – 3.11.1932 r.

37 Stanisław Wyspiański
SĘDZIOWIE
reżyseria – Stanisława Perzanowska
dekoracje – Wincenty Drabik
premiera – 12.12.1932 r.

38 George Bernard Shaw
MAJOR BARBARA
(Major Barbara)
przekład – Florian Sobieniowski
reżyseria – Edmund Wierciński
dekoracje i meble – Władysław Daszewski
premiera – 7.02.1933 r.

39 Gerhart Hauptmann
DOROTA ANGERMANN
(Dorothea Angermann)
przekład – Józef Brodzki
reżyseria – Leon Schiller
dekoracje – Władysław Daszewski
premiera – 10.03.1933 r.

40. Siergiej Trietiakow
KRZYCZCIE, CHINY!
(Ryczi Kitaj!)
przekład – Edward Janicki (Andrzej Stawar)
inscenizacja i reżyseria – Leon Schiller
konstrukcja sceniczna – Andrzej Pronaszko
premiera – 1.04.1933 r.

41 Johann Nepomuk Nestroy
REWOLUCJA W PIKUTKOWIE
(Freiheit im Krähwinkel)
inscenizacja – Leon Schiller
dekoracje – Władysław Daszewski
tańce – Jadwiga Hryniewiecka
premiera – 2.06.1933 r.

42 Aleksandr Afinogenow
DZIWAK
(Czudak)
przekład – Halina Pilichowska
reżyseria – Edmund Wierciński
dekoracje – Władysław Daszewski
premiera – 18.07.1933 r. 

Premiery za dyrekcji Karola Adwentowicza i Leona Schillera
(sezon 1933/1934)

43 Izrael Jozue Singer
BORYS SAWINKOW
inscenizacja i reżyseria – Leon Schiller
dekoracje – Stanisław Śliwiński
premiera – 14.10.1933 r.

44 Leonhard Frank
NA DRODZE
(Hufnägel)
przekład – Jacek Frühling
inscenizacja i reżyseria – Leon Schiller
dekoracje – Mieczysław Różański
premiera – 10.11.1933 r.

45 Walter Hasenclever
PAN Z TOWARZYSTWA
(Ein besserer Herr)
przekład – Irena Krzywicka
inscenizacja i reżyseria – Leon Schiller
dekoracje – Teresa Roszkowska
premiera – 5.12.1933 r.

46 Sophie Treadwell
MASZYNA
(Machinal)
przekład – Ewa Kuncewiczówna
inscenizacja i reżyseria – Leon Schiller
dekoracje – Teresa Roszkowska
premiera – 18.01.1934 r.

47 Leon Szerszewski
SZCZURY WĘDROWNE
inscenizacja – Leon Schiller
reżyseria – Helena Buczyńska
dekoracje – Jan Golus i Edward Manteuffel
premiera – 10.02.1934 r.

48 Ilia Ilf i Ewgenij Pietrow
12 KRZESEŁ
przekład – Halina Pilichowska
opracowanie sceniczne powieści – Tadeusz Łopalewski
inscenizacja – Leon Schiller
reżyseria – Marian Wyrzykowski
dekoracje – Stanisław Cegielski i Wacław Ujejski
premiera – 3.03.1934 r.

49 Jan August Kisielewski
KARYKATURY
inscenizacja – Leon Schiller
reżyseria zespołowa pod kierunkiem Leona Schillera
dekoracje – Stanisław Cegielski
premiera – 21.04.1934 r. 

Premiery za dyrekcji Wiktora Biegańskiego
(sezon 1934/1935)

50 UŁANI KSIĘCIA JÓZEFA
w opracowaniu Mazura
reżyseria – Wiktor Biegański
dekoracje i kostiumy – Karol Gajewski
premiera – 14.09.1934 r.

51  Alexandre Bisson
PANI X
(La femme X)
reżyseria – Wiktor Biegański
dekoracje – Karol Gajewski
premiera – 14.09.1934 r.

52 Wilhelm Lichtenberg
MECZ MAŁŻEŃSKI
(Die Nacht der Frauen)
przekład – Józef Wasserberger
reżyseria – Kazimierz Opaliński
dekoracje – Karol Gajewski
premiera – 12.10.1934 r.

53 Michał Bałucki
GRUBE RYBY
premiera – 27.10.1934 r.

54 Maria Morozowicz–Szczepkowska
TYP A
inscenizacja i reżyseria – Zofia Modrzewska
dekoracje – Teresa Roszkowska
premiera – 20.11.1934 r.

55 Hans Chlumberg
NIEBIESKIE MIGDAŁY
(Das Blaue vom Himmel)
przekład – Maria Niklewiczowa
reżyseria – Wiktor Biegański
premiera – 3.01.1935 r.

56 Aleksander Fredro
GWAŁTU, CO SIĘ DZIEJE
premiera – 26.01.1935 r.

57  Ferenc Molnar
W CUKIERENCE
(A cukrászné)
przekład – Irena Koralowa
reżyseria – Wiktor Biegański
dekoracje – Zbigniew Jaworski
premiera – 1.02.1935 r.

58  Ryszard Ruszkowski
WESELE FONSIA
premiera – 10.03.1935 r.

59  Andrzej Strug
DZIEJE JEDNEGO POCISKU
opracowanie sceniczne – Antoni Cwojdziński
reżyseria – Wiktor Biegański
dekoracje – Stanisław Cegielski
premiera – 21.03.1935 r.

60 László Lajtha
MĄDRA MAMA
libretto – Bela Szenes i Stefan Bekeffi
przekład – Czesław Strzelecki i M. Wilkoszewska
reżyseria – Wiktor Biegański
dekoracje – Stefan Norris
premiera – 11.05.1935 r. 

Premiery za dyrekcji Stafana Jaracza
(sezon 1935/1939)

61 Józef Bliziński
MARCOWY KAWALER
Józef Korzeniowski
MAJSTER I CZELADNIK
reżyseria – Stanisław Perzanowska
dekoracje – Władysław Daszewski
premiera – 2.10.1935 r.

62 Stefan Żeromski
TUROŃ
reżyseria – Stanisława Perzanowska
dekoracje – Władysław Daszewski
premiera – 13.11.1935 r.

63 Marian Hemar
TRÓJKA HULTAJSKA wg Johanna Nepomuka Nestroya
reżyseria – Stanisława Perzanowska
dekoracje – Władysław Daszewski
premiera – 13.12.1935 r.

64 Aleksander Fredro
PAN GELDHAB
reżyseria – Stanisława Perzanowska
dekoracje – Władysław Daszewski
premiera – 12.02.1936 r.

65 W. O. Somin
ZAMACH
przekład – Marian Hemar
reżyseria – Stanisława Perzanowska
dekoracje – Władysław Daszewski
premiera – 24.03.1936 r.

66 Molière
SZKOŁA ŻON
przekład – Tadeusz Boy–Żeleński
reżyseria – Stanisława Perzanowska
dekoracje – Władysław Daszewski
muzyka – Roman Palester
premiera – 17.10.1936 r.

67 André Birabeau
WOŹNY I MINISTER
(Fiston)
przekład – Stanisława Perzanowska
dekoracje – Władysław Daszewski
premiera – 5.12.1936 r.

68 Wilhelm Werner
LUDZIE NA KRZE
przekład – Marian Szyjkowski
reżyseria – Stanisława Perzanowska
dekoracje – Władysław Daszewski
premiera – 10.02.1937 r.

69 Nikołaj Gogol
OŻENEK
(Żenitba)
przekład – Julian Tuwim
reżyseria – Stanisława Perzanowska
dekoracje i kostiumy – Władysław Daszewski
premiera – 15.10.1937 r.

70 Gabriela Zapolska
PANNA MALICZEWSKA
reżyseria – Stanisława Perzanowska
dekoracje – Władysław Daszewski
premiera – 20.11.1937 r.

71. Moss Hart i George S. Kaufman
CIESZMY SIĘ ŻYCIEM
(Once in a Lifetime)
przekład – M.W. Różycki
reżyseria – Zygmunt Chmielewski
dekoracje – Władysław Daszewski
premiera – 15.01.1938 r.

72 Alfred Gehri
SZÓSTE PIĘTRO
(Sixième etage)
przekład – Józef Brodzki i Jerzy Walden
reżyseria – Zygmunt Chmielewski
dekoracje – Władysław Daszewski
premiera – 16.04.1938 r.

73 Molière
ŚWIĘTOSZEK
(Le Tartuffe ou L’imposteur)
przekład – Tadeusz Boy-Żeleński
reżyseria – Stanisława Perzanowska
dekoracje – Władysław Daszewski
ilustracja muzyczna – Feliks Rybicki
premiera – 27.09.1938 r.

74 Roger Ferdinand
KUPIEC I POETA
(Le monde à l’envers)
przekład – Gabriel Karski
reżyseria – Stanisława Perzanowska
dekoracje – Władysław Daszewski
premiera – 2.12.1938 r.

75 Jerzy Szaniawski
DZIEWCZYNA Z LASU
reżyseria – Stanisława Perzanowska
dekoracje – Władysław Daszewski
premiera – 19.01.1939 r.

76 Pierre Augustin Beaumarchais
CYRULIK SEWILSKI
(Le barbier de Seville)
przekład – Tadeusz Boy–Żeleński
reżyseria – Stanisława Perzanowska
dekoracje – Władysław Daszewski
muzyka – Roman Palester
premiera – 4.04.1939 r.

77 Claude André Puget
SZCZĘŚLIWE DNI
(Les jours heureux)
przekład – Elżbieta Dziewońska
reżyseria – Stanisława Perzanowska
dekoracje – Jan Kosiński
premiera – 6.06.1939 r.

Premiery za dyrekcji
Ludwika René (X 1950 – dyr. naczelny i artystyczny, XI 1950-XII 1951 dyr. artystyczny)
i Jerzego Uklei (XI 1950-IX 1952– dyr. naczelny)
W NAWIASIE PODANO NUMERACJĘ POWOJENNĄ 

78(1). Lew Sławin
INTERWENCJA
(Interwencija)
przekład – Adam Galis
adaptacja – Krystyna Konopacka i Ludwik René
dekoracje – Andrzej Sadowski i Władysław Buśkiewicz
kostiumy – Zofia Wierchowicz
premiera – 25.05.1951 r.

79(2). Krzysztof Gruszczyński
POCIĄG DO MARSYLII
reżyseria – Jerzy Ukleja
scenografia – Władysław Buśkiewicz
premiera – 31.12.1951 r.

Premiery za dyrekcji
Jerzego Uklei (XI 1950-IX 1952– dyr. naczelny) i Janusza Warmińskiego (I 1952 – IX 1952 – dyr. artystyczny)

80(3) Janusz Warmiński
ZWYCIĘSTWO
reżyseria – Janusz Warmiński
scenografia – Władysław Buśkiewicz
premiera – 3.03.1952 r.

81(4) Halina Auderska
ZBIEGOWIE
reżyseria – Jerzy Ukleja
scenografia – Władysław Buśkiewicz
premiera – 19.07.1952 r.

82(5) Jerzy Lutowski
SPRAWA RODZINNA
reżyseria – Janusz Warmiński
scenografia – Władysław Buśkiewicz
premiera – 20.09.1952 r.

Premiery za dyrekcji
Janusza Warmińskiego (X 1952-IX 1953 – dyr. naczelny i artystyczny)

83(6). Herb Tank
POŁUDNIK 49
(Longitude 49)
przekład – Andrzej Dobrowolski
inscenizacja i reżyseria – Janusz Warmiński
scenografia – Władysław Buśkiewicz
premiera – 18.02.1953 r.

84 (7). Maksim Gorki
OSTATNI
(Poslednije)
przekład – Kazimierz Truchanowski
reżyseria – Janusz Warmiński
dekoracje – Romuald Nowicki
kostiumy – Irena Nowicka
premiera – 18.05.1953 r.

85(8). Gabriela Zapolska
PANNA MALICZEWSKA
reżyseria – Janusz Warmiński
scenografia – Władysław Buśkiewicz
premiera – 23.07.1953 r.

Premiery za dyrekcji
Zbigniewa Pastuszko (X 1953-X 1954– dyr. naczelny) i Janusza Warmińskiego (X 1953 – VIII 1954 – dyr. artystyczny)

86(9). Wojciech Bogusławski
SPAZMY MODNE
reżyseria – Maria Wiercińska
scenografia – Jadwiga Przeradzka
premiera – 14.01.1954 r.

87(10). Aleksander Ostrowski
OSTATNIA OFIARA
(Posledniaja żertwa)
przekład – Jerzy Jędrzejewicz
reżyseria – Władysław Sheybal
scenografia – Władysław Buśkiewicz
premiera – 29.04.1954 r.

88(11). Konstatny Ildefons Gałczyński
ESTRADA POETYCKA
reżyseria – Wojciech Siemion
scenografia –Lech Zahorski
premiera – 05.1954 r.

89(12). Janusz Warmiński
CHWASTY
reżyseria – Janusz Warmiński
scenografia – Władysław Buśkiewicz
premiera – 9.07.1954 r.

Premiery za dyrekcji
Janusza Warmińskiego (IX 1954-V 1958 – dyr. naczelny i artystyczny)

90 (13). John Galsworthy
POJEDYNEK
(The Skin Game)
przekład – Florian Sobieniowski
reżyseria – Janusz Warmiński
dekoracje – Lech Zahorski
kostiumy – Michelle Zahorska
premiera – 31.12.1954 r.

91 (14). Alfred de Vigny
CHATTERTON
(Chatterton)
przekład – Wiesław Gorecki i Jerzy Kaliszewski
inscenizacja i reżyseria – Jerzy Kaliszewski
scenografia – Zenobiusz Strzelecki
premiera – 5.02.1955

92 (15). Zdzisław Skowroński
MATURZYŚCI
reżyseria – Zdzisław Tobiasz
scenografia – Władysław Buśkiewicz
premiera – 30.04.1955 r.

93 (16).  Eduardo de Filippo
NEAPOL MIASTO MILIONERÓW
(Napoli milioneria)
przekład – Jadwiga Pasenkiewicz
reżyseria – Janusz Warmiński
dekoracje – Lech Zahorski
kostiumy – Michelle Zahorska
premiera – 22.10.1955 r.

94 (17).  Janusz Warmiński
MELODRAMAT
reżyseria – Zdzisław Tobiasz
dekoracje – Lech Zahorski
kostiumy – Michelle Zahorska
premiera – 14.01.1956 r.

95 (18).  Nazim Hikmet
DZIWAK
(Czudak)
przekład – Anna Lau-Gniadowska
reżyseria – Maryna Broniewska
scenografia – Aleksander Jędrzejewski
premiera – 16.03.1956 r.

96 (19). Donald Ogden Stewart
SZEŚĆDZIESIĄTE ÓSME PIĘTRO
(The Kidders)
przekład – Mira Michałowska
reżyseria – Zdzisław Tobiasz
scenografia – Jerzy Torończyk
premiera – 21.07.1956 r.

97 (20). Marcel Aymè
ICH GŁOWY
(La tête des autres)
przekład – Adam Tarn i Maria Wisłowska
reżyseria – Zdzisław Tobiasz
dekoracje – Andrzej Sadowski
kostiumy – Krystyna Husarska
premiera – 1.12.1956 r.

98 (21). Federico Garcia Lorca
YERMA
(Yerma)
przekład – Zofia Szleyen
reżyseria – Janusz Warmiński
dekoracje – Lech Zahorski
kostiumy – Urszula Gogulska
muzyka – Józef Kuczyk
kompozycja plastyczna – Danuta Szczepańska
premiera – 22.02.1957 r.

99 (22). Colette Audry
SOLEDAD
(Soledad)
przekład – Jan Kott
reżyseria – Janusz Warmiński
dekoracje – Andrzej Sadowski
kostiumy – Krystyna Husarska
premiera – 15.05.1957 r.

100 (23). Tadeusz Rittner
LATO
reżyseria – Maryna Broniewska
scenografia – Zenobiusz Strzelecki
premiera – 6.07.1957 r.

101 (24). John Osborne
MIŁOŚĆ I GNIEW
(Look Back in Anger)
przekład – Wacława Komarnicka i Krystyna Tarnowska
reżyseria – Zdzisław Tobiasz
scenografia – Zenobiusz Strzelecki
premiera – 16.10.1957 r.

102 (25). Molière
TARTUFFE, czyli ŚWIĘTOSZEK
(Le Tartuffe)
przekład – Tadeusz Boy–Żeleński
reżyseria – Janusz Warmiński
dekoracje – Jan Kosiński
kostiumy – Michelle Zahorska
premiera – 11.12.1957 r.

103 (26). Janusz Warmiński
OSACZENI
reżyseria – Bronisław Pawlik
scenografia – Lech Zahorski
premiera – 12.02.1958 r.

104 (27). Tennessee Williams
TRAMWAJ ZWANY POŻĄDANIEM
(A Streetcar Named Desire)
przekład – Eugeniusz Cękalski
reżyseria – Janusz Warmiński
dekoracje – Krzysztof Pankiewicz
kostiumy – Michelle Zahorska
kierownictwo muzyczne – Jerzy Kaliński
premiera – 31.05.1958 r.

Premiery za dyrekcji
Aleksandra Bardiniego
(VI 1958-V 1960– dyr. naczelny i dyr. artystyczny)

105(28). Molière
LEKARZ MIMO WOLI
(Le mèdecin malgré lui)
przekład – Tadeusz Boy–Żeleński
reżyseria – Jerzy Rakowiecki
scenografia –Krystyna Horecka
premiera – 1.10.1958 r.

106 (29). Guy de Maupassant
PRAWO MĘŻA
(La Paix du Ménage)
przekład – Halszka Wiśniowska
reżyseria – Aleksander Bardini
scenografia – Zofia Węgierkowa
premiera – 28.11.1958 r.

107 (30). Franz Kafka
PROCES
(Der Prozess)
przekład – Bruno Schulz
adaptacja – Michał Tonecki
inscenizacja zespołowa
reżyseria – Jan Kulczyński
scenografia – Wojciech Sieciński
premiera – 6.12.1958 r.

108 (31). Tennessee Williams
TRAMWAJ ZWANY POŻĄDANIEM
(A Streetcar Named Desire)
przekład – Eugeniusz Cękalski
reżyseria – Aleksander Bardini
scenografia – Zofia Pietrusińska
premiera – 12.01.1959 r.

109 (32). William Shakespeare
SEN NOCY LETNIEJ
(A Midsummer Night’s Dream)
przekład – Konstanty Ildefons Gałczyński
reżyseria – Aleksander Bardini
scenografia – Wojciech Sieciński
muzyka – Tadeusz Baird
układ taneczny – Barbara Fijewska
premiera – 28.04.1959 r.

110 (33). Nicola Manzari
NASZE KOCHANE DZIATKI
(I nostri cari bambini)
przekład – Jadwiga Pasenkiewicz
reżyseria – Zbigniew Sawan
scenografia – Wojciech Sieciński
premiera – 25.06.1959 r.

111 (34). WODEWIL I PIOSENKA
Widowisko muzyczno-estradowe
Część I:
Oskar Korwin–Milewski „Loteria”
muzyka – Stanisław Moniuszko
adaptacja – Kazimierz Rudzki
reżyseria – Kazimierz Rudzki
przygotowanie muzyczne – Wiktor Milewski
Część II:
Piosenki i występy estradowe przygotowane przez Ludwika Sempolińskiego i Aleksandra Bardiniego
scenografia widowiska – Janusz Krzewicki
wykonawcy – absolwenci Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Warszawie
premiera – 29.06.1959 r.

112 (35). Juliusz Słowacki
LILLA WENEDA
reżyseria – Jan Kulczyński
scenografia –Zenobiusz Strzelecki
muzyka – Tadeusz Baird
premiera – 16.07.1959 r.

113 (36). Tymoteusz Karpowicz
STUDNIE
reżyseria – Jan Kulczyński
scenografia – Ewa Malczewska i Zofia Pietrusińska
premiera – 30.01.1960 r.

114 (37). William Shakespeare
KRÓL HENRYK IV
(The First Part of King Henry the Fourth)
przekład – Konstanty Ildefons Gałczyński
reżyseria – Aleksander Bardini
scenografia – Wojciech Sieciński
muzyka – Tadeusz Baird
premiera – 4.03.1960 r.

115 (38). BALLADY I FRASZKI
scenariusz – Wojciech Siemion i Ewa Brzozowska
reżyseria – Wojciech Siemion
scenografia – Ewa Starowieyska
muzyka – Edward Pałłasz
premiera – 7.05.1960 r.

116 (39). William Saroyan
ZABAWA JAK NIGDY
(The Time of Your Life)
przekład – Krystyna Tarnowska i Andrzej Nowicki
reżyseria – Aleksander Bardini
scenografia – Wojciech Sieciński
układ tańców – Ruth Sorel
premiera – 15.06.1960 r.

Premiery za dyrekcji
Janusza Warmińskiego
(VI 1960 do 2 XI 1996 – dyr. naczelny i dyr. artystyczny)

[1960-1970]

117 (40) Ariano Suassuna
TESTAMENT PSA
(Auto da Compadecida)
przekład – Danuta Żmij i Witold Wojciechowski
reżyseria – Konrad Swinarski
scenografia –Ewa Starowieyska i Konrad Swinarski
muzyka – Edward Pałłasz
premiera – 14.09.1960 r.

118 (41) William Shakespeare
RYSZARD III
(King Richard the Third)
opracowanie tekstu wg przekładu Józefa Paszkowskiego – Jacek Woszczerowicz
inscenizacja i reżyseria – Jacek Woszczerowicz
scenografia – Wojciech Sieciński
muzyka – Tadeusz Baird
układ pojedynków – Sławomir Lindner
premiera – 17.10.1960 r.

119 (42) Arthur Miller
ŚMIERĆ KOMIWOJAŻERA
(The Death of a Salesman)
przekład – Joanna Gorczycka
reżyseria – Janusz Warmiński
scenografia – Wojciech Sieciński
premiera – 26.11.1960 r.

120 (43) William Gibson
DWOJE NA HUŚTAWCE
(Two for the Seesaw)
przekład – Kazimierz Piotrowski i Bronisław Zieliński
reżyseria – Andrzej Wajda
scenografia – Zofia Wajda
premiera – 23.12.1960 r. (Scena 61)

121 (44) Ireneusz Iredyński
MĘCZEŃSTWO Z PRZYMIARKĄ
reżyseria – Jan Bratkowski
scenografia – Zofia Pietrusińska
muzyka – Edward Pałłasz
premiera – 14.01.1961 r.

122 (45) Leon Schiller
KRAM Z PIOSENKAMI
reżyseria i choreografia – Barbara Fijewska
dekoracje – Wojciech Sieciński
kostiumy – Zofia Pietrusińska
kierownictwo muzyczne – Stanisław Urstein
premiera – 25.02.1961 r.

123 (46) Graham Greene
USTĘPLIWY KOCHANEK
(The Complaisant Lover)
przekład – Krystyna Tarnowska i Andrzej Nowicki
reżyseria – Jan Bratkowski
scenografia – Wojciech Sieciński
premiera – 10.06.1961 r.

124 (47) Jean–Paul Sartre
WIĘŹNIOWIE Z ALTONY
(Les Séquestrés d’Altona)
przekład – Jan Kott
reżyseria – Janusz Warmiński
scenografia – Wojciech Sieciński
premiera – 7.10.1961 r.

125 (48) Jean Genet
MURZYNI
(Les Nègres)
przekład – Maria Skibniewska i Jerzy Lisowski
reżyseria – Zygmunt Hübner
scenografia – Ewa Starowieyska
choreografia – Danuta Szczepańska
opracowanie muzyczne – Edward Pałłasz
premiera – 2.12.1961 r.

126 (49) Leszek Kołakowski
WEJŚCIE I WYJŚCIE
(Kazanie Księdza Bernarda, System Księdza Jensena czyli Wejście i wyjście)
reżyseria – Jerzy Markuszewski
scenografia – Andrzej Sadowski
premiera – 15.12.1961 (Scena 61)

127 (50) Krzysztof Choiński
KRUCJATA
reżyseria – Jan Bratkowski
scenografia – Krystyna Zachwatowicz
muzyka – Tadeusz Kaczyński
układ pojedynków – Sławomir Lindner
premiera – 24.02.1962 r.

128 (51) Jarosław Abramow
REMANENT (Śmierć po latach, Wielki kochanek, Licytacja)
reżyseria – Jerzy Markuszewski
scenografia – Andrzej Sadowski
premiera – 18.03.1962 r. (Scena 61)

128 (51) STWORZENIE ŚWIATA
Stanisław Grochowiak – Partita na instrument drewniany
Janusz Krasiński – Kwatery
Jerzy Janicki – Oratorium
reżyseria – Zdzisław Tobiasz
scenografia – Hilary Krzysztofiak
opracowanie muzyczne – Józef Patkowski (Partita)
premiera – 1.05.1962 r. (Scena 61)

130 (53) Max Frisch
ANDORRA
(Andorra)
przekład – Irena Krzywicka i Jan Garewicz
reżyseria – Janusz Warmiński
dekoracje – Andrzej Sadowski
kostiumy – Zofia Wierchowicz
muzyka – Tadeusz Baird
premiera – 2.05.1962 r.

131 (54) William Faulkner
REQUIEM DLA ZAKONNICY
(Requiem for the Nun)
adaptacja – Albert Camus
przekład – Joanna Guze
reżyseria – Jerzy Markuszewski
dekoracje – Andrzej Strumiłło
kostiumy – Jadwiga Grabowska
premiera – 23.06.1962 r.

132 (55) Jarosław Abramow i Andrzej Jarecki
DUŻE JASNE
reżyseria – Jerzy Markuszewski
scenografia – Wojciech Sieciński
muzyka – orkiestry Ochotniczych Straży Pożarnych
premiera – 19.10.1962 r.

133 (56) Fiodor Dostojewski
BIAŁE NOCE
(Biełyje Noczi)
przekład – Władysław Broniewski
adaptacja – Jan Zalewski
reżyseria – Wanda Laskowska
scenografia – Andrzej Sadowski
premiera – 19.01.1963 r. (Scena 61)

134 (57) John Whitting
DEMONY
(The Devils)
przekład – Krystyna Tarnowska i Andrzej Nowicki
reżyseria – Andrzej Wajda
dekoracje – Ewa Starowieyska i Andrzej Wajda
kostiumy – Ewa Starowieyska
premiera – 2.03.1963 r.

135 (58) Bohdan Drozdowski
KONDUKT
reżyseria – Zdzisław Tobiasz
scenografia – Wojciech Sieciński
premiera – 26.03.1963 r.

136 (59) Ryszard Smożewski
PIĘĆ PYTAŃ I NIC WIĘCEJ
reżyseria – Jan Biczycki
scenografia – Krystyna Zachwatowicz
premiera – 1.05.1963 r. (Scena 61)

137 (60) Kazimierz Brandys
INKARNO
reżyseria – Wanda Laskowska
scenografia – Andrzej Sadowski
muzyka – Włodzimierz Kotoński
premiera – 14.05.1963 r.

138 (61) David Tuner
POD WŁASNYM DACHEM
(Semi–Detached)
przekład – Kazimierz Piotrowski
reżyseria – Zdzisław Tobiasz
scenografia – Andrzej Sadowski
premiera – 29.06.1963 r.

139 (62) Jacques Robert, Julien Duvivier, Henri Jeanson
MARIE – OCTOBRE
(Marie–Octobre)
przekład – Irena Tarłowska
reżyseria – Janusz Warmiński
scenografia – Andrzej Sadowski
premiera – 24.10.1963 r.

140 (63) Ernest Hemingway
ZA RZEKĘ W CIEŃ DRZEW
(Across the River and into the Trees)
przekład – Bronisław Zieliński
adaptacja sceniczna – Jacek Woszczerowicz
reżyseria – Jacek Woszczerowicz
scenografia – Stanisław Bąkowski
premiera – 28.01.1964 r.

141 (64) Sławomir Mrożek
STRIP–TEASE, NA PEŁNYM MORZU, KAROL
reżyseria – Jan Biczycki
scenografia – Henryk Tomaszewski
premiera – 9.02.1964 (Scena 61)

142 (65) Krzysztof Choiński
NOCNA OPOWIEŚĆ
reżyseria – Janusz Warmiński
scenografia – Adam Kilian
premiera – 7.03.1964 r.

143 (66) Platon
OBRONA SOKRATESA
/wg dialogów: Obrona Sokratesa, Fedon, Kriton/
przekład – Władysław Witwicki
adaptacja sceniczna i reżyseria – Kazimierz Dejmek
scenografia – Andrzej Sadowski
premiera – 16.05.1964 (Scena 61)

144 (67) Agnieszka Osiecka
NIECH NO TYLKO ZAKWITNĄ JABŁONIE
inscenizacja i reżyseria – Jan Biczycki
współpraca reżyserska i choreografia – Jagienka Zychówna
scenografia – Marian Stańczak
opracowanie muzyczne – Andrzej Mundkowski
premiera – 16.06.1964 r.

145 (68) Henry de Montherlant
MARTWA KRÓLOWA
(La Reine Morte)
przekład – Joanna Guze
reżyseria – Jerzy Kreczmar
scenografia – Andrzej Sadowski
premiera – 29.11.1964 r.

146 (69) Maciej Zenon Bordowicz
IDĄCY O PORANKU
reżyseria – Kazimierz Dejmek
scenografia – Andrzej Sadowski
premiera – 16.01.1965 r.

147 (70) Jerzy Szaniawski
PTAK
reżyseria – Jan Biczycki
scenografia – Krystyna Zachwatowicz
muzyka – Edward Pałłasz
premiera – 10.04.1965 r.

148 (71) Franz Kafka
ZAMEK
(Das Schloss)
adaptacja – Max Brod
przekład – Andrzej Wirth i Marceli Ranicki
opracowanie dramaturgiczne i reżyseria – Janusz Warmiński
scenografia – Andrzej Sadowski
muzyka – Tadeusz Baird
premiera – 22.10.1965 r.

149 (72) Tadeusz Różewicz
ŚWIADKOWIE albo NASZA MAŁA STABILIZACJA i ŚMIESZNY STARUSZEK
reżyseria – Zdzisław Tobiasz i Janusz Warmiński
scenografia – Henryk Tomaszewski
premiera – 21.12.1965 r. (Scena 61)

150 (73) Aleksander Fredro
MĄŻ I ŻONA
reżyseria – Janusz Warmiński
scenografia – Andrzej Sadowski
premiera – 29.01.1966 r.

151 (74) Eugène Ionesco
LEKCJA (La Leçon) i ŁYSA ŚPIEWACZKA (La cantatrice chauve)
przekład – Jan Błoński (Lekcja)
– Jerzy Lisowski (Łysa śpiewaczka)
reżyseria – Wanda Laskowska
scenografia – Andrzej Sadowski
premiera – 29.01.1966 r. (Scena 61)

152 (75) Pierre Choderlos de Laclos
NIEBEZPIECZNE ZWIĄZKI
(Les liaisons dangereuses)
przekład – Tadeusz Boy-Żeleński
adaptacja sceniczna – Ewa Otwinowska
reżyseria – Zdzisław Tobiasz
scenografia – Andrzej Sadowski
premiera – 3.06.1966 r. (Scena 61)

153 (76) Witold Wandurski
ŚMIERĆ NA GRUSZY
adaptacja – Jerzy Broszkiewicz i Teodor Mierzeja
inscenizacja i reżyseria – Józef Szajna
scenografia – Daniel Mróz
premiera – 4.06.1966 r.

154 (77) Arthur Miller
INCYDENT W VICHY
(Incident at Vichy)
przekład – Kazimierz Piotrowski
reżyseria – Janusz Warmiński
scenografia –Andrzej Sadowski
premiera – 12.10.1966 r.

155 (78) Izaak Babel
ZMIERZCH
(Zakat)
przekład – Jerzy Pomianowski
reżyseria – Bohdan Korzeniewski
scenografia – Krzysztof Pankiewicz
premiera – 19.01.1967 r.

156 (79) Peter Weiss
MĘCZEŃSTWO I ŚMIERĆ JEANA PAULA MARATA PRZEDSTAWIONE PRZEZ ZESPÓŁ AKTORSKI PRZYTUŁKU W CHARENTON POD KIEROWNICTWEM PANA DE SADE
(Die Verfolgung und Ermordung Jean Paul Marats dargestellt durch die Schauspielgruppe des Hospizes zu Charenton unter Anleitung des Herrn de Sade)
przekład – Joanna Kulmowa i Andrzej Wirth
muzyka – Hans Martin Majewski
reżyseria i scenografia – Konrad Swinarski
współpraca reżyserska – Anna Jarnuszkiewicz
kierownictwo muzyczne – Mieczysław Nowakowski
przygotowanie wokalne – Romana Krebsówna
dyrygent – Maciej Jaśkiewicz
premiera – 10.06.1967 r.

157 (80) Leon Kruczkowski
NIEMCY
reżyseria – Janusz Warmiński
scenografia – Andrzej Sadowski
premiera – 20.10.1967 r.

158 (81) Jerzy Zawieyski
IDZIEMY DO WUJKA
reżyseria – Janusz Warmiński
scenografia – Andrzej Sadowski
muzyka – Włodzimierz Kotoński
premiera – 31.10.1967 r. (Scena 61)

159 (82) Janusz Krasiński
WKRÓTCE NADEJDĄ BRACIA
reżyseria – Jerzy Kaliszewski
scenografia – Lidia i Jerzy Skarżyńscy
muzyka – Włodzimierz Kotoński
premiera – 27.01.1968 r.

160 (83) Romain Weingarten
LATO
(L’été)
przekład – Adam Tarn
reżyseria – Wojciech Boratyński (PWST)
scenografia – Krzysztof Wejman
premiera – 10.02.1968 r. (Scena 61)

161 (84) Max Frisch
BIOGRAFIA
(Biografie: ein Spiel)
przekład – Jacek Frühling
reżyseria – Janusz Warmiński
scenografia – Kazimierz Wiśniak
opracowanie muzyczne – Maciej Jaśkiewicz
premiera – 4.05.1968 r.

162 (85) Harold Pinter
DOZORCA
(The Caretaker)
przekład – Kazimierz Piotrowski i Bronisław Zieliński
reżyseria – Jacek Woszczerowicz
scenografia – Wojciech Sieciński
premiera – 25.05.1968 r. (Scena 61)

163 (86) Agnieszka Osiecka
APETYT NA CZEREŚNIE
reżyseria – Zdzisław Tobiasz
scenografia – Eryk Lipiński
muzyka – Maciej Małecki
aranżacja – Andrzej Mundkowski
premiera – 13.06.1968 r. (Scena 61)

164 (87) Aleksander Fredro
DYLIŻANS
reżyseria – Jerzy Goliński
ruch sceniczny i współpraca reżyserska – Jagienka Zychówna
scenografia – Barbara Stopkówna
muzyka – Włodzimierz Kotoński
premiera – 15.08.1968 r.

165 (88) Anton Czechow
WUJASZEK WANIA
(Diadia Wania)
przekład – Artur Sandauer
reżyseria – Kazimierz Dejmek
scenografia – Łucja Kossakowska
premiera – 29.12.1968 r.

166 (89) Arthur Miller
CENA
(The Price)
przekład – Kazimierz Piotrowski
reżyseria – Janusz Warmiński
scenografia – Andrzej Sadowski
premiera – 26.04.1969 r.

167 (90) Stanisław Ignacy Witkiewicz
SONATA BELZEBUBA, czyli PRAWDZIWE ZDARZENIE W MORDOWARZE
reżyseria – Wanda Laskowska
scenografia –Zofia Pietrusińska
muzyka – Włodzimierz Kotoński
układ tańców – Jagienka Zychówna
premiera – 14.06.1969 r.

[1970-1980] 

168 (91) Tadeusz Rittner
GŁUPI JAKUB
reżyseria – Jan Świderski
scenografia – Władysław Daszewski
premiera – 31.01.1970 r.

169 (92) Andrzej Trzebiński
ABY PODNIEŚĆ RÓŻĘ
reżyseria – Janusz Warmiński
scenografia – Ewa Stankiewicz
premiera – 17.02.1970 r. (Scena 61)

170 (93) Cyprian Kamil Norwid
KRAKUS, czyli WYŚCIGI
reżyseria – Małgorzata Dziewulska (PWST)
scenografia – Jerzy Grzegorzewski
muzyka – Tomasz Sikorski
praca nad słowem – Krystyna Mazur
premiera – 16.05.1970 r. (Scena 61)

171 (94) Ernest Bryll
KURDESZ
reżyseria – Janusz Warmiński
dekoracje – Stanisław Zamecznik
kostiumy – Marcin Stajewski
muzyka – Włodzimierz Kotoński
ruch i gest sceniczny – Wanda Szczuka
praca nad słowem – Krystyna Mazur
światło – Ryszard Kowalski
premiera – 11.06.1970 r.

172 (95) Henrik Ibsen
PEER GYNT
(Peer Gynt)
przekład – Zbigniew Krawczykowski
adaptacja tekstu i reżyseria – Maciej Prus
scenografia – Wojciech Krakowski
układ tańca – Wanda Szczuka
premiera – 28.06.1970 r.

173 (96) Edward Albee
WSZYSTKO W OGRODZIE
(Everything in the Garden) wg sztuki Gilesa Coopera
przekład – Kazimierz Piotrowski
reżyseria – Janusz Warmiński
scenografia – Zofia Wierchowicz
premiera – 15.11.1970 r.

174 (97) Feliks Falk
WNYKI
reżyseria – Zdzisław Tobiasz
scenografia – Hanna Volmer
premiera – 16.12.1970 r. (Scena 61)

175 (98) Jean Genet
POKOJÓWKI
(Les Bonnes)
przekład – Jan Błoński
reżyseria – Henryk Baranowski–Cordier (PWST)
scenografia – Janina Ścieszko
premiera – 14.01.1971 r. (Scena 61)

176 (99) Fiodor Dostojewski
BIESY
(Biesy – Les Possedes)
adaptacja sceniczna – Albert Camus
przekład – Joanna Guze
reżyseria – Janusz Warmiński
scenografia – Lidia i Jerzy Skarżyńscy
premiera – 13.03.1971 r.

177(100)Samuel Beckett
CZEKAJĄC NA GODOTA
(En attendant Godot)
przekład – Julian Rogoziński
reżyseria – Maciej Prus
scenografia – Zofia Wierchowicz
premiera – 19.04.1971 r. (przeniesienie ze Studia Współczesnego Telewizji w Warszawie)

178 (101) Stanisław Ignacy Witkiewicz
SZEWCY
reżyseria – Maciej Prus
scenografia – Łukasz Burnat
premiera – 30.06.1971 r.

179 (102)Adam Kreczmar
HYDE PARK
reżyseria – Stanisław Tobiasz
scenografia – Wojciech Sieciński
muzyka – Jerzy Andrzej Marek
premiera – 9.10.1971 r. (Scena 61)

180 (103) Friedrich Schiller
DON CARLOS, INFANT HISZPANII
(Don Carlos Infant von Spanien)
przekład – Zbigniew Krawczykowski
adaptacja i reżyseria – Maciej Prus
scenografia – Łukasz Burnat
premiera – 15.01.1972 r.

181(104)Arnold Wesker
KUCHNIA
(The Kitchen)
przekład – Kazimierz Piotrowski
adaptacja tekstu i reżyseria – Janusz Warmiński
scenografia – Wojciech Sieciński
układy taneczne – Wanda Szczuka
światło – Ryszard Kowalski
konsultacja specjalistyczna – Kazimierz Tuzin i Michał Olszewski
premiera – 15.04.1972 r.

182 (105) Maksim Gorki
NA DNIE
(Na dnie)
przekład – Anna Kamieńska i Jan Śpiewak
reżyseria – Jan Świderski
scenografia – Lidia i Jerzy Skarżyńscy
muzyka – Tadeusz Baird
opracowanie pieśni i przygotowanie chóru – Alina Suzin
premiera – 11.10.1972 r.

183 (106) Stanisław Ignacy Witkiewicz
GYUBAL WAHAZAR, czyli NA PRZEŁĘCZACH BEZSENSU
reżyseria – Maciej Prus
scenografia – Krzysztof Pankiewicz
układy pantomimiczne – Wanda Szczuka
premiera – 6.01.1973 r.

184 (107) Franz Kafka
AMERYKA
(Amerika)
przekład – Juliusz Kydryński
adaptacja, reżyseria i scenografia
– Jerzy Grzegorzewski
muzyka – Stanisław Radwan
premiera – 26.01.1973 r. (Scena 61)

185 (108) Friedrich Dürrenmatt
WSPÓLNIK
(Der Mitmacher)
przekład – Zbigniew Krawczykowski
reżyseria – Janusz Warmiński
scenografia – Wojciech Sieciński
premiera – 28.04.1973 r.

186 (109) Juliusz Słowacki
FANTAZY
(Nowa Dejanira)
reżyseria – Maciej Prus
scenografia – Marcin Stajewski
premiera – 10.11.1973 r.

187 (110) Tadeusz Peiper
SKORO GO NIE MA
reżyseria – Janusz Warmiński
scenografia – Wojciech Sieciński
premiera – 30.12.1973 r. (Scena 61)

188 (111) James Joyce
BLOOMUSALEM (XV epizod Ulissesa)
przekład – Maciej Słomczyński
reżyseria i scenografia – Jerzy Grzegorzewski
muzyka – Stanisław Radwan
premiera – 27.03.1974 r. (Ateneum – Atelier)

189 (112) August Strindberg
TANIEC ŚMIERCI
(Dödsdansen)
przekład – Zygmunt Łanowski
reżyseria – Jan Świderski i Zdzisław Tobiasz
scenografia – Franciszek Starowieyski
premiera – 5.06.1974 r.

190 (113) Bruno Jasieński
BAL MANEKINÓW
przekład – Anatol Stern
opracowanie dramaturgiczne i reżyseria – Janusz Warmiński
scenografia – Krzysztof Pankiewicz
premiera – 16.11.1974 r.

191 (114) Nikołaj Gogol
PAMIĘTNIK WARIATA
(Zapiski sumasszedszego)
adaptacja i reżyseria – Marek Walczewski i Maciej Domański
scenografia – Leonard Konopelski
premiera – 31.12.1974 r. (Scena 61)

192 (115) Christopher Marlowe
TRAGICZNE DZIEJE DOKTORA FAUSTA
(The Tragical History of Doctor Faustus)
przekład – Jerzy S. Sito
reżyseria – Maciej Prus
scenografia – Wacław Kula
muzyka – Stanisław Radwan
premiera – 26.04.1975 r.

193 (116) Stanisław Ignacy Witkiewicz
PANNA TUTLI–PUTLI
muzyka – Stanisław Radwan
adaptacja i reżyseria – Janusz Warmiński
scenografia – Lidia i Jerzy Skarżyńscy
kompozycja ruchu – Tomasz Gołębiowski
premiera – 25.12.1975 r.

194 (117) Zbigniew Herbert
JASKINIA FILOZOFÓW
Fragment dialogu Platona „Obrona Sokratesa” w przekładzie Władysława Witwickiego
reżyseria – Jerzy Kaliszewski
scenografia – Wacław Kula
muzyka – Stanisław Radwan
premiera – 12.02.1976 r. (Scena 61)

195 (118) Aleksander Fredro
ŚLUBY PANIEŃSKIE, czyli MAGNETYZM SERCA
reżyseria – Jan Świderski
scenografia – Władysław Wigura
premiera – 21.04.1976 r.

196 (119) Joseph Conrad
KORSARZ
(The Rover)
przekład i adaptacja – Maciej Domański
teksty ballad – Michał Markowski
reżyseria – Maciej Domański i Marek Walczewski
dekoracje – Jerzy Czerniawski
kostiumy – Wiesława Konopelska
muzyka – Władysław Igor Kowalski
premiera – 20.07.1976 r. (Scena 61)

197 (120) Ödön von Horváth
A MIŁOŚĆ NIGDY SIĘ NIE KOŃCZY…
wg sztuk Kazimierz i Karolina (Kasimir und Karoline) oraz Włoska noc (Italienische Nacht)
opracował Janusz Warmiński
reżyseria – Janusz Warmiński
scenografia – Marian Stańczak
muzyka – Władysław Igor Kowalski
konsultacja ruchu – Wanda Szczuka
premiera – 1.08.1976 r.

198 (121) Franz Xaver Kroetz
GÓRNA AUSTRIA
(Oberösterreich)
przekład – Helmut Kajzar
układ tekstu i reżyseria – Maciej Domański
scenografia – Wojciech Sieciński
premiera – 14.01.1977 r. (Scena 61)

199 (122) Wasilij Szukszyn
LUDZIE ENERGICZNI
(Energicznyje liudi)
przekład i adaptacja – Grażyna Strumiłło-Miłosz
reżyseria – Zdzisław Tobiasz
scenografia – Wojciech Sieciński
opracowanie muzyczne
– Władysław Igor Kowalski
premiera – 5.02.1977 r.

200 (123) Michał Markowski
PRYWATNE ŻYCIE PIOTRUSIA PANA
reżyseria – Joanna Sienkiewicz
muzyka i aranżacja – Władysław Igor Kowalski
scenografia – Małgorzata Walusiak
układ tańca – Marta Bochenek
premiera – 13.02.1977 r. (Scena 61)

201 (124) Adolf Nowaczyński
WIELKI FRYDERYK
adaptacja i reżyseria – Józef Gruda
scenografia – Marian Kołodziej
premiera – 13.08.1977 r.

202 (125) Anton Czechow
MEWA
(Czajka)
przekład – Artur Sandauer
reżyseria – Janusz Warmiński
scenografia – Marian Kołodziej
opracowanie muzyczne – Władysław Igor Kowalski
premiera – 30.12.1977 r.

203 (126) Stanisław Ignacy Witkiewicz
ONI
reżyseria – Piotr Paradowski
scenografia – Franciszek Starowieyski
premiera – 20.05.1978 r.

204 (127) Stanisława Przybyszewska
THERMIDOR
przekład – Stanisław Helsztyński
opracowanie tekstu – Jerzy Kaliszewski
reżyseria – Jerzy Kaliszewski
scenografia – Zofia de Ines Lewczuk
premiera – 20.05.1978 r. (Scena 61)

205 (128) Peter Hacks
ROZMOWA W DOMU PAŃSTWA STEIN O NIEOBECNYM PANU VON GOETHE
(Ein Gespräch im Hause Stein über den abwesenden Herrn von Goethe)
przekład – Zbigniew Krawczykowski
reżyseria – Aleksandra Śląska
scenografia – Marcin Stajewski
opracowanie muzyczne – Władysław Igor Kowalski
premiera – 22.06.1978 r.

206 (129) Pam Gems
DUSIA, RYBA, WAL i LETA
(Dusa, Fish, Stas and VI)
przekład – Mira Michałowska i Irena Szymańska
reżyseria – Agnieszka Holland
dekoracje – Allan Starski
kostiumy – Wiesława Starska
opracowanie muzyczne – Władysław Igor Kowalski
premiera – 17.10.1978 r. (Scena 61)

207 (130) Stanisław Wyspiański
TRYPTYK LISTOPADOWY
(Sceny dramatyczne: Noc listopadowa, Warszawianka, Lelewel)
opracowanie dramaturgiczne – Józef Gruda i Janusz Warmiński
inscenizacja i reżyseria – Janusz Warmiński
scenografia – Marian Kołodziej
muzyka – Zbigniew Wiszniewski
premiera – 23.12.1978 r.

208 (131) Lew Tołstoj
SONATA KREUTZEROWSKA
(Krejcerowa sonata)
przekład – Wacław Rogowicz
adaptacja i reżyseria – Maciej Z. Bordowicz
scenografia – Andrzej Sadowski
opracowanie muzyczne – Władysław Igor Kowalski
premiera – 31.12.1978 r. (Scena 61)

209 (132) Athol Fugard
WYSPA
(The Island)
przekład – Małgorzata Semil
reżyseria – Maciej Domański
scenografia – Allan Starski, Wiesława Starska
opracowanie dźwiękowe – Władysław Igor Kowalski
premiera – 7.04.1979 r.

210 (133) Jerzy Szaniawski
ŻEGLARZ
reżyseria – Bohdan Hussakowski
scenografia – Jacek Ukleja
muzyka – Marek Wilczyński
premiera – 5.05.1979 r.

211 (134) Peter Shaffer
EQUUS
(Equus)
przekład – Zofia Chądzyńska i Jolanta Grynkiewicz
reżyseria – Andrzej Rozhin
scenografia – Marcin Jarnuszkiewicz i Krzysztof Kelm
muzyka – Andrzej Zarycki
premiera – 6.10.1979 r. (Scena 61)

212 (135)  Saul Levitt
SPRAWA ANDERSONVILLE
(The Andersonville Trial)
przekład – Anna Przedpelska-Trzeciakowska
opracowanie dramaturgiczne i reżyseria – Zdzisław Tobiasz
scenografia – Marcin Stajewski
premiera – 10.10.1979 r.

[1980-1996]

213 (136) Bertolt Brecht – Kurt Weill
OPERA ZA TRZY GROSZE
(Dreigroschenoper)
przekład – Bruno Winawer, Barbara Witek-Swinarska
teksty songów – Władysław Broniewski, Witold Wirpsza
tekst sztuki wg wersji Leona Schillera z roku 1929 opracował
Ryszard Peryt
inscenizacja i reżyseria – Ryszard Peryt
kostiumy – Irena Biegańska
dekoracje – Sławomir Dębosz
kierownictwo muzyczne – Tomasz Bajerski
premiera – 23.02.1980 r.

214 (137) Stanisława Przybyszewska
DZIEWIĘĆDZIESIĄTY TRZECI
reżyseria – Jan Błeszyński
scenografia – Andrzej Markowicz
opracowanie muzyczne – Władysław Igor Kowalski
premiera – 12.04.1980 r. (Scena 61)

215 (138) David Williamson
PRZEPROWADZKA
(The Remoralists)
przekład – Ryszard Bugajski
reżyseria – Józef Para
scenografia – Wojciech Sieciński
premiera – 22.05.1980 r.

216 (139) Jerzy S. Sito
POLONEZ
reżyseria – Janusz Warmiński
scenografia – Seweryn Wiśniewski
muzyka – Michał Kleofas Ogiński, Adam Sławiński
premiera – 17.01.1981 r.

217 (140) Jerzy Żurek
PO HAMLECIE
reżyseria – Janusz Warmiński
dekoracje – Sławomir Dębosz
kostiumy – Irena Biegańska
muzyka – Adam Sławiński
premiera – 21.05.1981 r.

218 (141) Sławomir Mrożek
POLICJA
(Dramat ze sfer żandarmeryjnych)
reżyseria – Jan Świderski
scenografia – Jan Kosiński
przeniesienie – Irena Burke
premiera – 29.08.1981 r.

219 (142) August Strindberg
WIERZYCIELE
(Fordingsägare)
przekład – Zygmunt Łanowski
reżyseria – Janusz Warmiński
scenografia – Marcin Stajewski
premiera – 3.04.1982 r.

220 (143) Romain Rolland
GRA MIŁOŚCI I ŚMIERCI
(Le jeu de l’amour et de la mort)
przekład – Zofia Karczewska-Markiewicz
reżyseria – Zdzisław Tobiasz
scenografia – Marian Kołodziej
opracowanie muzyczne – Jan Zawierski
premiera – 12.06.1982 r.

221 (144) Athol Fugard
ALOES
(A Lesson from Aloes)
przekład – Małgorzata Semil
reżyseria – Waldemar Matuszewski
scenografia – Jerzy Rudzki
premiera – 29.07.1982 r. (Scena 61)

222 (145) Georg Büchner
ŚMIERĆ DANTONA
(Dantons Tod)
przekład – Wilam Horzyca
reżyseria – Kazimierz Kutz
scenografia – Marian Kołodziej
muzyka – Edward Pałłasz
premiera – 27.11.1982 r.

223 (146) Bertolt Brecht
NIEBO ZAWIEDZIONYCH (Songi)
teksty polskie – Władysław Broniewski, Robert Stiller
muzyka – Bertolt Brecht, Janusz Tylman, Kurt Weill
reżyseria i układ tekstów – Lena Szurmiej
scenografia – Edward Ratuszyński
opracowanie muzyczne – Janusz Tylman
aranżacje – Zbigniew Bagiński
choreografia i ruch sceniczny – Zdzisław Starczynowski, Jan Szurmiej
premiera – 5.12.1982 r. (Scena 61)

224 (147) William Shakespeare
HAMLET
(The Tragedy of Hamlet, Prince of Denmark)
przekład – Jerzy S. Sito
reżyseria – Janusz Warmiński
scenografia – Marian Kołodziej
muzyka – Edward Pałłasz
premiera – 30.04.1983 r.

225 (148) Tom Jones, Harvey Schmidt
FANTASTICKS
(The Fantasticks)
libretto i teksty piosenek – Tom Jones
muzyka – Harvey Schmidt
przekład libretta – Kazimierz Piotrowski
przekład piosenek – Wojciech Młynarski
reżyseria i choreografia – Jagienka A. Zychówna
scenografia – Marcin Stajewski
opracowanie muzyczne – Tomasz Bajerski
przygotowanie wokalne – Romana Krebsówna
premiera – 23.06.1983 r.

226 (149 )Witold Gombrowicz
PORNOGRAFIA
adaptacja i reżyseria – Andrzej Pawłowski
scenografia – Marcin Stajewski
opracowanie muzyczne – Tomasz Bajerski
premiera – 19.11.1983 r. (Scena 61)

227 (150) Stephen Poliakoff
SŁODKIE MIASTO
(City Sugar)
przekład – Karol Jakubowicz
opracowanie tekstów i reżyseria – Emilian Kamiński
scenografia – Marcin Stajewski
montaż muzyczny – Zbigniew Kibler
premiera – 16.12.1983 r. (Scena 61)

228 (151) Stanisław Trembecki
SYN MARNOTRAWNY wg Voltaire’a
opracowanie literackie i reżyseria – Adam Hanuszkiewicz
dekoracje – Mariusz Chwedczuk
kostiumy – Xymena Zaniewska
muzyka – Jan Raczkowski
premiera – 31.12.1983 r.

229 (152) Friedrich Dürrenmatt
SOBOWTÓR
(Der Doppelgänger)
(Sobowtór, Jesienny wieczór, Nocna rozmowa z człowiekiem,
którym się gardzi)
przekład – Klemens Białek, Mieczysław Jastrun, Danuta Żmij
reżyseria – Przemysław Basiński
scenografia – Ryszard Winiarski
muzyka – Tomasz Bajerski
premiera – 20.01.1984 r. (Scena 61)

230 (153) Stanisław Ignacy Witkiewicz
MATKA
(Niesmaczna sztuka w dwóch aktach z epilogiem)
reżyseria – Janusz Warmiński
scenografia – Marian Kołodziej
muzyka – Edward Pałłasz
premiera – 18.02.1984 r.

231 (154) Willy Russell
EDUKACJA RITY
(Educating Rita)
przekład – Karol Jakubowicz
reżyseria – Andrzej Rozhin
scenografia – Marcin Stajewski
opracowanie muzyczne – Tomasz Bajerski
premiera – 5.05.1984 r. (Scena 61)

232 (155) Janusz Krasiński
WKRÓTCE NADEJDĄ BRACIA
reżyseria – Kazimierz Kutz
scenografia – Marian Kołodziej
muzyka – Zygmunt Noskowski
premiera – 26.05.1984 r.

233 (156) Witold Gombrowicz
TRANS-ATLANTYK
adaptacja i reżyseria – Andrzej Pawłowski
scenografia – Marcin Stajewski
muzyka – Maciej Małecki
choreografia – Zofia Rudnicka, Zdzisław Starczynowski
premiera – 17.11.1984 r.

234 (157) Andrzej Strzelecki
ZŁE ZACHOWANIE
scenariusz teatralny na podstawie musicalu Thomasa Fats Wallera „Ain’t Misbehavin”
reżyseria i inscenizacja – Andrzej Strzelecki
oprawa plastyczna – Ewa Czerniecka–Strzelecka
kierownictwo muzyczne – Jan Raczkowski, Jolanta Sienkiewicz
choreografia – Janusz Józefowicz
Przedstawienie dyplomowe studentów IV roku Wydziału Aktorskiego Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie.
premiera – 27.11.1984 r.

235 (158) Jan Andrzej Morsztyn
CYD wg P. Corneille’a
reżyseria – Adam Hanuszkiewicz
dekoracje – Mariusz Chwedczuk
kostiumy – Xymena Zaniewska
muzyka – Jerzy Satanowski
premiera – 1.01.1985 r.

236 (159) BREL
przekład – Wojciech Młynarski
scenariusz – Emilian Kamiński
reżyseria – Emilian Kamiński, Wojciech Młynarski
scenografia – Marcin Stajewski
opracowanie muzyczne – Janusz Stokłosa
choreografia – Janusz Józefowicz
premiera – 14.04.1985 r. (Scena 61)

237 (160) August Strindberg
TANIEC ŚMIERCI
(Dödsdansen)
przekład – Zygmunt Łanowski
reżyseria – Jan Świderski
scenografia – Franciszek Starowieyski
premiera – 31.08.1985 r.

238 (161) Jean Genet
BALKON
(Le Balcon)
przekład – Maria Skibniewska, Jerzy Lisowski
reżyseria – Andrzej Pawłowski
scenografia – Marcin Stajewski
muzyka – Janusz Stokłosa
ruch sceniczny – Zofia Rudnicka
premiera – 16.11.1985 r.

239 (162) Wojciech Młynarski
RECITAL
scenografia – Marcin Stajewski
akompaniament – Tadeusz Suchocki
premiera – 31.09.1985 (Scena 61)

240 (163) MARIA I WOYZECK wg Georga Büchnera
autor przedstawienia – Adam Hanuszkiewicz
scenografia – Ewa Kwiatkowska
premiera – 31.12.1985 r.

241 (164) Antoni Czechow
WIŚNIOWY SAD
(Wiszniewyj sad)
przekład – Artur Sandauer
reżyseria – Janusz Warmiński
scenografia – Andrzej Markowicz
muzyka – Janusz Stokłosa
premiera – 26.04.1986 r.

242 (165) Zygmunt Hübner
LUDZIE CESARZA
reżyseria – Zdzisław Tobiasz
scenografia – Tatiana Kwiatkowska
premiera – 24.05.1986 r. (Scena 61)

243 (166) WIECZÓR LIRYCZNY
recital Wojciecha Młynarskiego
scenografia – Marcin Stajewski
akompaniament – Jerzy Derfel
premiera – 24.10.1986 r. (Scena Na Dole)

244 (167) Manuel Puig
PRZEKLĘTE TANGO
(Boquitas pintadas)
przekład – Zofia Chądzyńska
libretto i reżyseria – Lena Szurmiej
teksty tang – Andrzej Ozga
scenografia – Krzysztof Baumiller
kostiumy – Irena Biegańska
muzyka – Janusz Tylman
choreografia – Jan Szurmiej
premiera – 31.10.1986 r.

245 (168) Emil Braginski, Eldar Riazanow
GARAŻ
(Garaż)
przekład – Jerzy Koenig
reżyseria – Janusz Warmiński
scenografia – Marcin Stajewski
muzyka – Włodzimierz Korcz
premiera – 10.01.1987 r.

246 (169) Tadeusz Rittner
LATO
reżyseria – Aleksandra Śląska
scenografia – Marcin Stajewski
opracowanie muzyczne – Janusz Stokłosa
Przedstawienie dyplomowe studentów Wydziału Aktorskiego Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie pod kierunkiem prof. Aleksandry Śląskiej.
premiera – 21.01.1987 r. (Scena 61)

247 (170) HEMAR (Piosenki i wiersze)
scenariusz – Wojciech Młynarski, Rudolf Gołębiowski
reżyseria – Wojciech Młynarski
choreografia – Janusz Józefowicz
kierownictwo muzyczne – Janusz Stokłosa
scenografia – Marcin Stajewski
kostiumy – Małgorzata Blikle
premiera – 28.02.1987 r. (Scena Na Dole)

248 (171) Paweł Trzaska
PASJANS
reżyseria – Paweł Trzaska
scenografia – Andrzej Przybył
muzyka – Jerzy Derfel
tekst piosenki – Wojciech Młynarski
premiera – 12.03.1987 r. (Scena 61)

249 (172) György Spiró
SZALBIERZ
(Az imposztor)
przekład – Mieczysław Dobrowolny
reżyseria – Maciej Wojtyszko
scenografia – Marian Kołodziej
muzyka – Zbigniew Karnecki
premiera – 27.09.1987 r.

250 (173) Janusz Krasiński
ŚMIERĆ NA RATY czyli CZAPA
inscenizacja i reżyseria – Marek Wilewski
opracowanie muzyczne – Krzysztof Kozłowski
premiera – 20.11.1987 r. (Scena 61)

251 (174) Nikołaj Erdman
SAMOBÓJCA
(Samoubijca)
przekład – Maryla Masłowska
reżyseria – Andrzej Rozhin
scenografia – Marcin Stajewski
muzyka – Andrzej Zarycki
premiera – 14.02.1988 r.

252 (175) Miron Białoszewski
KABARET KICI KOCI
adaptacja i reżyseria – Tadeusz Słobodzianek
scenografia – Jan Banucha
muzyka – Janusz Stokłosa
konsultacja choreograficzna – Adriana Nora Pizzino
premiera – 16.04.1988 r. (Scena Na Dole)

253 (176) Krzysztof Choiński
GODZINA PRAWDY (1832)
reżyseria – Zdzisław Tobiasz
scenografia – Marcin Stajewski
muzyka – Tomasz Bajerski
premiera – 30.04.1988 r.

254 (177) Yukio Mishima
MADAME DE SADE
(Sado–koshaku–fujin)
przekład – Stanisław Janicki, Yukio Kudo
reżyseria – Aleksandra Śląska
scenografia – Marian Kołodziej
premiera – 25.06.1988 r. (Scena 61)

255 (178) MOJE PIOSENKI
recital Krystyny Tkacz
reżyseria – Michał Kwieciński
scenografia – Wiesław Olko
WIECZÓR KAMERALNY
recital Michała Bajora
reżyseria – Krzysztof Materna
RECITAL
Agnieszki Fatygi
premiera – 27.01.1989 r. (Scena Na Dole)

256 (179) Dymitr Mereżkowski
PAWEŁ PIERWSZY
(Paweł I)
tłumaczenie – Stanisław Łaziński
adaptacja i reżyseria – Krzysztof Zaleski
dekoracje – Wiesław Olko
kostiumy – Irena Biegańska
muzyka – Jerzy Satanowski
ruch sceniczny – Janusz Józefowicz
premiera – 28.01.1989 r.

257 (180) Mark Medoff
DZIECI MNIEJSZEGO BOGA
(Children of a Lesser God)
tłumaczenie – Kazimierz Piotrowski
reżyseria – Waldemar Matuszewski
scenografia – Małgorzata Treutler
opracowanie muzyczne – Adam Gzyra
konsultacja języka migowego – Mirosława Sosnowska
premiera – 11.03.1989 r.

258 (181) Bertolt Brecht
NIEBO ZAWIEDZIONYCH
przekład – Robert Stiller
scenariusz i reżyseria – Lena Szurmiej
scenografia i choreografia – Helena Dynerman
kierownictwo muzyczne – Janusz Tylman
premiera – 21.03.1989 r. 

259 (182) WYSOCKI
scenariusz – Irena Lewandowska, Wojciech Młynarski
reżyseria – Wojciech Młynarski
dekoracje – Marcin Stajewski
kostiumy – Krystyna Zachwatowicz
opracowanie muzyczne – Janusz Stokłosa, Tadeusz Suchocki
choreografia – Janusz Józefowicz
przekład – Wojciech Młynarski, Michał Jagiełło, Andrzej Bianusz, Andrzej Jarecki
premiera – 8.04.1989 r. (Scena 61)

260 (183) Arthur Koestler
CIEMNOŚĆ W POŁUDNIE
(Darkness at Noon)
przekład – Tymon Terlecki
adaptacja – Robert Lange
reżyseria – Janusz Warmiński, Stanisław Mączyński
scenografia – Andrzej Przybył
premiera – 29.06.1989 r. (Scena 61)

261 (184) Ilia Erenburg
BURZLIWE ŻYCIE LEJZORKA
(Burnaja żyzń Łazika Rojtszwanieca)
przekład – Maria Popowska
adaptacja – Katarzyna Sobol, Maciej Wojtyszko
reżyseria – Maciej Wojtyszko, Waldemar Śmigasiewicz
scenografia – Antoni Poroś
teksty piosenek – Maciej Wojtyszko
muzyka – Jerzy Derfel
choreografia – Tadeusz Wiśniewski
przygotowanie wokalne – Aldona Krasucka
premiera – 11.11.1989 r. (Scena 61)

262 (185) Tadeusz Konwicki
MAŁA APOKALIPSA
adaptacja i reżyseria – Krzysztof Zaleski
kostiumy – Jerzy Rudzki
muzyka – Jerzy Satanowski
premiera – 16.12.1989 r.

263 (186) Agnieszka Osiecka
APETYT NA CZEREŚNIE
reżyseria – Marek Grzesiński
scenografia – Ewa Sowińska
muzyka – Maciej Małecki
ruch sceniczny – Emil Wesołowski
premiera – 31.12.1989 r. (Scena Na Dole)

264 (187) Friedrich Dürrenmatt
MAŁŻEŃSTWO PANA MISSISSIPPI
(Die Ehe des Herrn Mississippi)
przekład – Jacek St. Buras
reżyseria – Janusz Warmiński
dekoracje – Marcin Stajewski
kostiumy – Irena Biegańska
opracowanie dźwiękowe – Andrzej Olendzki
premiera – 17.02.1990 r.

265 (188) Samuell Beckett
KTÓRZY UPADAJĄ
(All that Fall)
reżyseria – Bożena Suchocka (PWST), Jarosław Ostaszkiewicz (PWST)
scenografia – Marcin Stajewski
efekty dźwiękowe – Andrzej Brzoska
premiera – 28.04.1990 r. (Scena 61)

266 (189) Czesław Miłosz
CIERŃ PROROCZY (Wybór poezji)
wybór – Krzysztof Kolberger
premiera – 9.06.1990 r. (Scena Na Dole)

267 (190) Witold Gombrowicz
PORNOGRAFIA (wznowienie)
adaptacja i reżyseria – Andrzej Pawłowski
scenografia – Marcin Stajewski
opracowanie muzyczne – Tomasz Bajerski
premiera – 13.07.1990 r. (Scena 61)

268 (191) Aleksander Fredro
ZEMSTA
reżyseria – Gustaw Holoubek
scenografia – Marcin Stajewski
premiera – 2.12.1990 r. (Scena Główna)

269 (192) Krystyna Kofta
PĘPOWINA
reżyseria – Szczepan Szczykno
scenografia – Agnieszka Zawadowska
premiera – 29.12.1990 r. (Scena 61)

270 (193) Marian Hemar
FIRMA
reżyseria – Edward Dziewoński
scenografia – Marcin Stajewski
premiera – 2.02.1991 r. (Scena 61)

271 (194) TUWIM
scenariusz i reżyseria – Jan Kamieński
scenografia – Jan Maria Nowak
choreografia – Emil Wesołowski
kierownictwo muzyczne – Wojciech Borkowski
aranżacja – Piotr Hertel, Wojciech Borkowski
premiera – 8, 9.02.1991 r. (Scena Na Dole)

272 (195) GRA – musical na jednego aktora
– recital Artura Barcisia
reżyseria – Marcin Sosnowski
opracowanie muzyczne – Wojciech Kaleta
premiera – 9.05.1991 r. (Scena Na Dole)

273 (196) William Shakespeare
BURZA
(The Tempest)
przekład – Stanisław Barańczak
inscenizacja i reżyseria – Krzysztof Zaleski
dekoracje – Wiesław Olko
kostiumy – Irena Biegańska
muzyka – Jerzy Satanowski
ruch sceniczny – Tomasz Tworkowski
premiera – 25.05.1991 r.

274 (197) Witold Gombrowicz
KOSMOS
adaptacja i reżyseria – Andrzej Pawłowski
scenografia – Marcin Stajewski
premiera – 26.10.1991 r. (Scena 61)

275 (198) Janusz Głowacki
POLOWANIE NA KARALUCHY
reżyseria – Laco Adamik
scenografia – Barbara Kędzierska
premiera – 21.11.1991 r.

276 (199) KOLĘDY w wykonaniu Michała Bajora
aranżacje – Piotr Rubik
scenografia – Marcin Stajewski
premiera – 27.12.1991 r. (Scena 61)

277 (200) Hermann Broch
ZWIERZENIA SŁUŻKI ZERLINY
przekład – Anna Maria Linke
adaptacja i reżyseria – Kazimierz Kutz
scenografia – Marcin Stajewski
muzyka – Wojciech Borkowski
premiera – 30.01.1992 r. (Scena 61)

278 (201) Karol Dickens
OPOWIEŚĆ WIGILIJNA
(A Christmas Carol)
reżyseria zbiorowa pod kierunkiem Marii Ciunelis
scenografia – Antoni Poroś, Marcin Stajewski
kostiumy – Anna Dezór
premiera – 9.02.1992 r.

279 (202) Juliusz Słowacki
MAZEPA
reżyseria – Gustaw Holoubek
dekoracje – Marcin Stajewski
kostiumy – Irena Biegańska
muzyka – Wojciech Borkowski
premiera – 21.03.1992 r. (Scena Główna)

280 (203) Bruno Schulz
KSIĘGA CZASU
adaptacja i reżyseria – Andrzej Pawłowski
scenografia – Marcin Stajewski
muzyka – Wojciech Borkowski
premiera – 2.05.1992 r. (Scena 61)

281 (204) Patrik Süskind
KONTRABASISTA
(Der Kontrabass)
tłumaczenie – Barbara Woźniak
reżyseria – Robert Gliński
scenografia – Marcin Stajewski
premiera – 9.05.1992 r. (Scena Na Dole)

282 (205) Anthony Shaffer
DETEKTYW
(Sleuth)
tłumaczenie – Cecylia Wojewoda
reżyseria – Janusz Warmiński
scenografia – Marcin Stajewski
premiera – 13.06.1992 r. (Scena 61)

283 (206) Eugène Labiche
SŁOMKOWY KAPELUSZ
(Un chapeau de paille d’Italie)
tłumaczenie i opracowanie – Julian Tuwim
reżyseria – Krzysztof Zaleski
dekoracje – Janusz Wiśniewski
malarstwo – Antoni Poroś
kostiumy – Irena Biegańska
muzyka – Janusz Bogacki
teksty piosenek – Marcin Sosnowski
choreografia – Ewa Wycichowska
przygotowanie wokalne – Ewa Jusewicz–Janowska
premiera – 11.07.1992 r.

284 (207) Arthur Miller
ŚMIERĆ KOMIWOJAŻERA
(Death of a Salesman)
tłumaczenie – Joanna Gorczycka
reżyseria – Feliks Falk
scenografia – Marcin Stajewski
muzyka – Jan Kanty Pawluśkiewicz
premiera – 28.11.1992 r.

285 (208) George Tabori
MEIN KAMPF
przekład – Danuta Żmij–Zielińska
reżyseria – Robert Gliński
scenografia – Agnieszka Zawadowska
muzyka – Jerzy Satanowski
pantomima – Tomasz Tworkowski
choreografia tanga i walca – Janusz Józefowicz
premiera – 19.12.1992 r. (Scena Główna)

286 (209) Janusz Głowacki
ANTYGONA W NOWYM JORKU
reżyseria – Izabella Cywińska
scenografia – Jerzy Juk Kowarski
opracowanie muzyczne – Wojciech Borkowski
premiera – 13.02.1993 r. (Scena Główna)

287 (210) Denis Diderot
KUBUŚ FATALISTA I JEGO PAN
(Jacques le fataliste et son maitre)
tłumaczenie – Tadeusz Boy-Żeleński
adaptacja i reżyseria – Andrzej Pawłowski
scenografia – Marcin Stajewski
teksty piosenek – Wojciech Młynarski
muzyka – Jerzy Derfel
kierownictwo muzyczne – Aldona Krasucka
choreografia – Janusz Józefowicz
premiera – 24.04.1993 r. (Scena 61)

288 (211) Kurt Vonnegut jr.
MATKA NOC
(Mother Night)
przekład – Lech Jęczmyk
adaptacja i reżyseria – Wojciech Adamczyk
scenografia – Marcin Stajewski
opracowanie muzyczne – Wojciech Borkowski
premiera – 12.06.1993 r. (Scena 61)

289 (212) DYMNY
scenariusz – Anna Dymna, Maciej Wojtyszko
reżyseria – Maciej Wojtyszko
scenografia – Antoni Poroś
kierownictwo muzyczne – Wojciech Borkowski
choreografia – Dorota Furman
premiera – 26.06.1993 r. (Scena Na Dole)

290 (213) Luigi Pirandello
TAK JEST, JAK SIĘ PAŃSTWU ZDAJE
(Cosi è (se vi pare))
przekład – Jerzy Jędrzejewicz
reżyseria – Waldemar Śmigasiewicz
scenografia – Maciej Preyer
muzyka – Wojciech Borkowski
premiera – 10.07.1993 r.

291 (214) Witold Gombrowicz
IWONA, KSIĘŻNICZKA BURGUNDA
reżyseria – Waldemar Śmigasiewicz, Maciej Wojtyszko
scenografia – Maciej Preyer
opracowanie muzyczne – Wojciech Borkowski
premiera – 12.02.1994 r. (Scena 61)

292 (215) Bertolt Brecht, Kurt Weill
OPERA ZA TRZY GROSZE
(Dreigroschenoper)
przekład – Barbara Witek-Swinarska
teksty songów – Władysław Broniewski
inscenizacja i reżyseria – Krzysztof Zaleski
dekoracje – Janusz Sosnowski
kostiumy – Irena Biegańska
kierownictwo muzyczne – Jerzy Satanowski
premiera – 20.02.1994 r.

293 (216) Tadeusz Konwicki
CZYTADŁO
adaptacja i reżyseria – Robert Gliński
scenografia – Aleksandra Semenowicz
muzyka – Jerzy Satanowski
premiera – 23.04.1994 r.

294 (217) David Mamet
OLEANNA
przekład – Marek Kędzierski
reżyseria – Feliks Falk
scenografia – Marcin Stajewski
premiera – 7.05.1994 r. (Scena 61)

295 (218) J.B. i INNI
Sceny dramatyczne według Maksyma Gorkiego
przekład – Stanisław Brucz i Stanisław Ryszard Dobrowolski
inscenizacja i reżyseria – Tadeusz Konwicki
scenografia – Marcin Stajewski
opracowanie muzyczne – Wojciech Borkowski
premiera – 9.07.1994 r.

296 (219) Juliusz Słowacki
FANTAZY (Nowa Dejanira)
reżyseria – Gustaw Holoubek
scenografia – Lidia i Jerzy Skarżyńscy
muzyka – Wojciech Borkowski
premiera – 13.11.1994 r.

297 (220) Tom Stoppard
ARKADIA
(Arcadia)
przekład – Jerzy Limon
reżyseria – Andrzej Pawłowski
scenografia – Marcin Stajewski
muzyka – Wojciech Borkowski
premiera – 17.12.1994 r. (Scena 61)

298 (221) BOY
scenariusz i reżyseria – Waldemar Śmigasiewicz
scenografia – Maciej Preyer
muzyka i instrumentacja – Jerzy Derfel
choreografia – Jacek Tomasik
premiera – 4.02.1995 r. (Scena Na Dole)

299 (222) Luigi Pirandello
ŻYWA MASKA
(Enrico IV)
przekład – Leon Chrzanowski
reżyseria – Robert Gliński
scenografia – Agnieszka Zawadowska
opracowanie muzyczne – Małgorzata Benedek, Marcin Mierzejewski
premiera – 30.03.1995 r.

300 (223) Grigorij Gorin
PRAWDOMÓWNY KŁAMCA
(Samyj prawdiwyj)
przekład – Janina i Grzegorz Fedorowscy
reżyseria – Maciej Wojtyszko
scenografia – Antoni Poroś
premiera – 14.05.1995 r.

301 (224) Ronald Harwood
ZA I PRZECIW
(Taking Sides)
przekład – Michał Ronikier
reżyseria – Janusz Warmiński
scenografia – Andrzej Przybył
premiera – 10.06.1995 r.

302 (225) Howard Baker
SCENY Z EGZEKUCJI
(Scenes from an Execution)
przekład – Maria Zborowska
inscenizacja i reżyseria – Andrzej Pawłowski
scenografia – Marcin Stajewski
współpraca scenograficzna – Catherine Szostak-Walker
premiera – 1.12.1995 r.

303 (226) William Shakespeare
KUPIEC WENECKI
(The Merchant of Venice)
tłumaczenie – Stanisław Barańczak
reżyseria – Waldemar Śmigasiewicz
scenografia – Maciej Preyer
muzyka – Wojciech Borkowski
współpraca scenograficzna – Catherine Szostak-Walker
premiera – 23.03.1996 r.

304 (227) Fiodor Dostojewski
SEN WUJASZKA
(Diaduszkin son)
tłumaczenie – Władysław Broniewski
adaptacja i reżyseria – Małgorzata Boratyńska (PWST)
scenografia – Agnieszka Bartold
muzyka – Jan Janga Tomaszewski
premiera – 27.04.1996 r. (Scena 61)

305 (228) OPERA GRANDA, czyli A CZY SĄ JESZCZE SIOSTRY
scenariusz – Aldona Krasucka, Maciej Wojtyszko
reżyseria – Maciej Wojtyszko, Tadeusz Wiśniewski
kierownictwo muzyczne – Aldona Krasucka, Wojciech Borkowski
scenografia – Antoni Poroś
choreografia – Tadeusz Wiśniewski
instrumentacja – Wojciech Borkowski
premiera – 12.07.1996 r.

Premiery za dyrekcji
Zbigniewa Libery (od XI 1996 do IX 2008 – dyr. naczelny)
i Gustawa Holoubka 
(od XI 1996 – dyr. artystyczny) 

306 (229) Mark Medoff
DZIECI MNIEJSZEGO BOGA
(Children of a Lesser God)
przekład – Kazimierz Piotrowski
reżyseria – Waldemar Matuszewski
scenografia – Ewa Strebejko
opracowanie muzyczne – Adam Gzyra
konsultacja języka migowego – Mirosława Sosnowska
premiera – 12.11.1996 r. (Scena 61)

307 (230) MŁYNARSKI ’97 – recital autorski
kierownictwo muzyczne – Jerzy Derfel
scenografia – Marcin Stajewski
premiera – 31.12.1996 r.

308 (231) Eugene O’Neill
ZMIERZCH DŁUGIEGO DNIA
(Long Day’s Journey into Night)
tłumaczenie – Wacława Komarnicka i Krystyna Tarnowska
reżyseria – Waldemar Śmigasiewicz
scenografia – Maciej Preyer
muzyka – Wojciech Borkowski
premiera – 22.02.1997 r.

309 (232) Arthur Schnitzler
KOROWÓD
(Reigen)
tłumaczenie – Maria Kurecka
reżyseria – Agnieszka Glińska
scenografia – Magdalena Maciejewska
muzyka – Wojciech Borkowski
premiera – 1.03.1997 r. (Scena 61)

310 (233) Siemion Złotnikow
ODCHODZIŁ MĘŻCZYZNA OD KOBIETY
(Uchodził starik od staruchy)
tłumaczenie – Anna Sobecka
reżyseria – Tomasz Zygadło
scenografia – Marcin Stajewski
muzyka – Jan Kanty Pawluśkiewicz
premiera – 11.10.1997 r. (Scena 61)

311 (234) SZALONY DZIEŃ czyli WESELE FIGARA
(Le mariage de Figaro)
wg Pierre’a de Beaumarchais i Wolfganga Amadeusza Mozarta
przekład tekstu – Tadeusz Boy–Żeleński
libretto – Lorenzo da Ponte
w tłumaczeniu Aleksandra Rymkiewicza
aria Marceliny w przekładzie Zdzisława Jachimeckiego
opracowanie tekstu i reżyseria – Waldemar Śmigasiewicz
opracowanie muzyczne, kierownictwo muzyczne – Aldona Krasucka
scenografia – Maciej Preyer
choreografia – Emil Wesołowski
premiera – 15.11.1997 r.

312 (235) Ronald Harwood
GARDEROBIANY
(The Dresser)
tłumaczenie – Michał Ronikier
reżyseria – Krzysztof Zaleski
scenografia – Marek Chowaniec
kostiumy – Dorota Roqueplo
muzyka – Wojciech Borkowski
premiera – 13.12.1997 r. (Scena Główna)

313 (236) OPĘTANY wg Bolesława Leśmiana
scenariusz i reżyseria – Małgorzata Boratyńska
scenografia – Marcin Stajewski
muzyka – Jan Janga Tomaszewski
gra zespół muzyczny „Head up”
premiera – 24.01.1998 r.

314 (237) Anton Czechow
WUJASZEK WANIA
(Diadia Wania)
przekład – Artur Sandauer
reżyseria – Tomasz Konina
scenografia – Katarzyna Proniewska-Mazurek
muzyka – Wojciech Borkowski
premiera – 24.02.1998 r. (Scena 61)

315 (238) Marek Koterski
DOM WARIATÓW
reżyseria – Marek Koterski
scenografia – Marcin Stajewski
muzyka – Jerzy Satanowski
premiera – 21.03.1998 r.

316 (239) Ödön von Horváth
OPOWIEŚCI LASKU WIEDEŃSKIEGO
(Geschichten aus dem Wiener Wald)
przekład – Barbara Swinarska
reżyseria – Agnieszka Glińska
scenografia – Magdalena Maciejewska
opracowanie muzyczne – Wojciech Borkowski
choreografia – Tomasz Tworkowski
premiera – 7.11.1998 r.

317 (240) Dario Fo, Franca Rame
ZWIĄZEK OTWARTY
(Una copia aperta)
przekład – Aleksander Berlin
reżyseria – Aleksander Berlin
scenografia – Marcin Jarnuszkiewicz
opracowanie muzyczne – Wojciech Borkowski
premiera – 28.11.1998 r. (Scena 61)

318 (241) Tadeusz Konwicki
TAK DALEKO, TAK BLISKO
scenariusz i reżyseria – Krzysztof Zaleski
dekoracje – Marek Chowaniec
kostiumy – Dorota Roqueplo
muzyka – Zygmunt Konieczny
premiera – 12.12.1998 r.

319 (242) Karoline Leach
MR LOVE
(The Mysterious Mr Love)
przekład – Elżbieta Woźniak
reżyseria – Tomasz Zygadło
scenografia – Marcin Stajewski
muzyka – Jan Kanty Pawluśkiewicz
premiera – 30.01.1999 r. (Scena 61)

320 (243) Gabriela Zapolska
MORALNOŚĆ PANI DULSKIEJ
reżyseria – Tomasz Zygadło
scenografia – Marcin Stajewski
kostiumy – Anna Sekuła
opracowanie muzyczne – Wojciech Borkowski
premiera – 28.03.1999 r.

321 (244) Conor McPherson
ŚW. MIKOŁAJ
(St Nicholas)
przekład – Elżbieta Woźniak
reżyseria – Agnieszka Glińska
scenografia – Jan Kozikowski
premiera – 24.04.1999 r. (Scena Na Dole)

322(245) Bohumil Hrabal
VITA NUOVA
przekład – Piotr Godlewski
adaptacja – Agnieszka Warchulska
reżyseria – Agnieszka Warchulska, Jarosław Gajewski
premiera – 6.11.1999 r. (Scena Na Dole)

323 (246)  Edmond Rostand
CYRANO DE BERGERAC
przekład – Joanna Walter, Maria Konopnicka, Włodzimierz Zagórski
adaptacja tekstu i reżyseria – Krzysztof Zaleski
scenografia – Marek Chowaniec
kostiumy – Dorota Roqueplo
muzyka – Jan Janga Tomaszewski
układ szermierki – Wojciech Zabłocki
premiera – 13.11.1999 r.

324 (247) TRZY RAZY PIAF
scenariusz i reżyseria – Artur Barciś
scenografia – Marcin Stajewski
kierownictwo muzyczne – Wojciech Borkowski
premiera – 8.01.2000 r. (Scena Na Dole)

325 (248) Eric-Emmanuel Schmitt
LIBERTYN
(Le Libertin)
przekład – Barbara Grzegorzewska
reżyseria – Wojciech Adamczyk
scenografia – Paweł Dobrzycki
kostiumy – Irena Biegańska
premiera – 29.01.2000 r. (Scena 61)

326 (249) KOBIETA…
program autorski Grażyny Barszczewskiej
opracowanie muzyczne – Wojciech Borkowski
dekoracje – Marcin Stajewski
opieka artystyczna – Marcin Sosnowski
premiera – 2.04.2000 r. (Scena Na Dole)

327 (250) Joseph Majault
CENTURION CZYLI OPOWIEŚĆ O KRZYŻU
(La partie de des, recit d’un Centurion)
przekład – Marcin Ryszkiewicz
reżyseria – Janusz Kukuła
scenografia – Marcin Stajewski
kostiumy – Dorota Roqueplo
muzyka – Stanisław Radwan
premiera – 7.04.2000 r. (Scena 61)

328 (251) Ronald Harwood
HERBATKA U STALINA
(Taking Tea With Stalin)
przekład – Michał Ronikier
reżyseria – Tomasz Zygadło
scenografia – Marcin Stajewski
kostiumy – Joanna Macha
muzyka – Juliusz Pilpel
premiera – 5.03.2000 r.

329 (252) Witold Gombrowicz
OPĘTANI
adaptacja i reżyseria – Andrzej Pawłowski
scenografia – Marcin Stajewski
kostiumy – Joanna Macha
choreografia – Leszek Bzdyl
opracowanie muzyczna – Andrzej Pawłowski
premiera – 28.05.2000 r.

330 (253) Molière
SKĄPIEC
(L’Avare)
przekład – Jan Polewka
reżyseria – Krzysztof Zaleski
dekoracje – Zofia de Ines, Joanna Macha
kostiumy – Zofia de Ines
muzyka – Wojciech Borkowski
premiera – 7.01.2001 r.

331 (254) DWIE SCENY MIŁOSNE
- Oskar Wilde TRAGEDIA FLORENCKA
(A Florentine Tragedy)
przekład – Antoni Libera
- Antoni Czechow NIEDŹWIEDŹ (Miedwied’)
przekład – Jerzy Wyszomirski
reżyseria – Krzysztof Zaleski
scenografia – Joanna Macha
kostiumy – Zofia de Ines
muzyka – Wojciech Borkowski
układ walki – Tomasz Grochoczyński
premiera – 7.04.2001 r. (Scena 61)

332 (255) Francis Veber
KOLACJA DLA GŁUPCA
(Le dîner de cons)
przekład – Barbara Grzegorzewska
reżyseria – Wojciech Adamczyk
scenografia – Marcin Stajewski
premiera – 11.05.2001 r.

333 (256) KOFTA
scenariusz i reżyseria – Artur Barciś
kierownictwo muzyczne i aranżacje utworów – Wojciech Borkowski
współpraca reżyserska – Marcin Sosnowski
scenografia – Tomasz M.Wiśniewski, Dorota Żarska
choreografia – Tadeusz Wiśniewski
premiera – 18.05.2001 r. (Scena Na Dole)

334 (257) Eric-Emmanuel Schmitt
NOC Z DON JUANEM
(Le nuit de Valognes)
przekład – Barbara Grzegorzewska
reżyseria – Waldemar Matuszewski
scenografia – Aleksandra Semenowicz
choreografia i opracowanie muzyczne – Tadeusz Wiśniewski
realizacja światła – Mirosław Poznański
premiera – 10.11.2001 r.

335 (258) William Gibson
DWOJE NA HUŚTAWCE
(Two for the Seesaw)
przekład – Małgorzata Semil, Karol Jakubowicz
reżyseria – Wojciech Adamczyk
scenografia – Joanna Macha
premiera – 16.12.2001 r. (Scena 61)

336 (259) Mikołaj Gogol REWIZOR
(Rewizor)
przekład i adaptacja – Aleksander Argentynowicz
reżyseria – Krzysztof Zaleski
scenografia – Zofia de Ines
muzyka – Wojciech Borkowski
choreografia – Emil Wesołowski
premiera – 9.02.2002 r.

337 (260) David Auburn DOWÓD
(Proof)
przekład – Hanna Szczerkowska
reżyseria – Agnieszka Lipiec – Wróblewska
scenografia – Agnieszka Zawadowska
muzyka – Artur Rojek
światło – Tomasz Wert
premiera -27.04.2002 r. (Scena 61)

338 (261) Jerzy Dobrowolski
ZAŚWIADCZENIE O INTELIGENCJI
scenariusz i reżyseria – Wojciech Młynarski
scenografia – Marcin Stajewski
choreografia – Zofia Rudnicka
opracowanie muzyczne – Jerzy Derfel
premiera – 20.12.2002 r. (Scena Na Dole)

339 (262) MŁYNARSKI CZYLI TRZY ELEMENTY
scenariusz i reżyseria – Magda Umer
scenografia – Izabela Chełkowska
kierownictwo muzyczne i aranżacje – Wojciech Borkowski
światło – Mieczysław Kozioł
premiera – 31.03.2003 r.

340 (263) MAGDALENA ZAWADZKA – PAMIĘTNIK LIRYCZNY
reżyseria – Marcin Sosnowski
scenografia – Marcin Stajewski
kierownictwo muzyczne – Beata Wus
premiera – 1.03.2003 r. (Scena Na Dole)

341 (264) Kurt Tucholsky
OCZY WIELKIEGO MIASTA
przekład – Roman Kołakowski
reżyseria – Agnieszka Glińska
scenografia – Agnieszka Zawadowska
kierownictwo muzyczne – Urszula Borkowska
premiera – 5.04.2003 r. (Scena 61)

342 (265) Nicholas Wright
VINCENT I URSZULA
(Vincent in Brixton)
przekład – Hanna Szczerkowska
reżyseria – Barbara Sass
scenografia – Zofia de Ines
muzyka – Michał Lorens
światło – Wiesław Zdort
premiera – 31.05.2003 r. (Scena 61)

343 (266) John Boynton Priestley
PAN INSPEKTOR PRZYSZEDŁ
(An Inspektor Calls)
przekład – Krystyna Podleska, Anna Wołek
reżyseria – Krzysztof Zaleski
scenografia – Zofia de Ines
premiera – 18.10.2003 r. (Scena 61)

344 (267) Eric-Emmanuel Schmitt
FREDERICK CZYLI BULWAR ZBRODNI
(Frédérick ou le Boulevard du Crime)
przekład – Barbara Grzegorzewska
reżyseria – Wojciech Adamczyk
scenografia – Paweł Dobrzycki
kostiumy – Irena Biegańska
choreografia – Zofia Rudnicka
premiera – 16.11.2003 r.

345 (268) Sofokles
KRÓL EDYP
(Oidípus Týrannos)
przekład i adaptacja – Marcin Sosnowski
reżyseria – Gustaw Holoubek
scenografia – Marcin Stajewski
kostiumy – Irena Biegańska
muzyka – Wojciech Borkowski
światło – Jan Holoubek
premiera – 14.03.2004 r.

346 (269) Matei Visniec
ZATRUDNIMY STAREGO CLOWNA
(Petit boulot pour vieux clown)
przekład – Krzysztof Warlikowski
(z francuskiej wersji utworu Matei Visniec i Claire Jequier)
adaptacja i reżyseria – Sebastian Chondrokostas
scenografia – Marcin Stajewski
muzyka – Urszula Borkowska
pantomima – Jerzy Winnicki
premiera – 16.10.2004 r. (Scena 61)

347 (270)
NOC Z WERTYŃSKIM
oprawa literacka – Janusz Głowacki
opieka artystyczna – Gustaw Holoubek
scenografia – Marcin Stajewski
opracowanie muzyczne – Marek Walawender
premiera – 6.11.2004 r. (Scena Na Dole)

348 (271) John Whiting
DEMONY
(The Devils)
przekład – Krystyna Tarnowska, Andrzej Nowicki
reżyseria – Wojciech Adamczyk
dekoracje i światła – Paweł Dobrzycki
kostiumy – Irena Biegańska
muzyka – Piotr Salaber
choreografia – Tomasz Tworkowski
premiera – 5.12.2004 r.

349 (272) Eric-Emmanuel Schmitt
MAŁE ZBRODNIE MAŁŻEŃSKIE
(Petits crimes conjugaux)
przekład – Barbara Grzegorzewska
reżyseria – Marcin Sosnowski
scenografia – Marek Chowaniec
kostiumy – Irena Biegańska
premiera – 12.02.2005 r. (Scena 61)

350 (273) Jukio Mishima
MADAME DE SADE
(Sado – koshaku – fujin)
przekład – Stanisław Janicki i Yukio Kudo
reżyseria – Barbara Sass
scenografia – Marcin Stajewski
kostiumy – Irena Biegańska
muzyka – Michał Lorenc
światła – Wiesław Zdort
premiera – 26.02.2005 r. (Scena 61)

351 (274)
… I TYLE MIŁOŚCI
(Leszij) napodstawie „Diabła leśnego”
przekład – Irena Bujakowska
reżyseria -Andrzej Domalik
scenografia – Marcin Jarnuszkiewicz
muzyka – Wojciech Borkowski
światło – Jan Holoubek
premiera – 16.04.2005 r.

352 (275) Izaak Babel
ZMIERZCH
(Zakat)
przekład – Jerzy Pomianowski
reżyseria – Bogdan Michalik
scenografia – Wojciech Stefaniak
muzyka – Wojciech Borkowski
opracowanie partii fletowych – Tomasz Kmiecik
premiera – 9.10.2005 r.

353 (276) Jean Genet
POKOJÓWKI
przekład – Jan Błoński
reżyseria i scenografia – Ewelina Pietrowiak (Akademia Teatralna)
muzyka – Michał Górczyński
premiera – 13.01.2006 r. (Scena 61)

354 (277) Pierre Beaumarchais, Gioacchino Rossini
CYRULIK SEWILSKI
(Le Barbier de Séville)
przekład i adaptacja tekstu – Marcin Sosnowski
Aria o plotce w przekładzie Ignacego Ziółkowskiego
reżyseria – Gustaw Holoubek
scenografia i światła – Paweł Dobrzycki
kostiumy – Zofia de Ines
kierownictwo muzyczne – Wojciech Borkowski
choreografia – Janusz Józefowicz
przygotowanie wokalne – Andrzej Borzym
premiera – 14.03.2006 r.

355 (278) Fiodor Dostojewski
ZBRODNIA I KARA
(Prestuplenije i nakazanije)
przekład – J.P. Zajączkowski
adaptacja i reżyseria – Barbara Sass
scenografia – Marcin Stajewski
kostiumy – Zofia de Ines
muzyka – Michał Lorenc
światła – Wiesław Zdort
premiera – 7.10.2006 r.

356 (279) Martin McDonagh
CZASZKA Z CONNEMARY
(A Skull in Connemara)
przekład – Klaudyna Rozhin
reżyseria – Kazimierz Kutz
scenografia – Jerzy Kalina
światła – Tomasz Wert
premiera – 4.11.2006 r. (Scena 61)

357 (280) Donald Churchill
CHWILE SŁABOŚCI
(Moment of weakness)
przekład – Klaudyna Rozhin
reżyseria – Marcin Sosnowski
scenografia – Marcin Stajewski
kostiumy – Magdalena Jarosz
światło – Jan Holoubek
premiera – 15.12.2006 r. (Scena 61)

358 (281) Jan Kaczmarek
ALBUM RODZINNY
scenariusz i reżyseria Adam Opatowicz, Andrzej Poniedzielski
kierownictwo muzyczne – Wojciech Borkowski
scenografia – Mariusz Napierała
choreografia – Dorota Furman
premiera – 3.02.2007 r. (Scena Na Dole)

359 (282)
ECH RAZ JESZCZE RAZ… CZYLI TANIEC Z PAMIĘCIĄ
opieka literacka – Janusz Głowacki
opieka artystyczna – Gustaw Holoubek
scenografia – Mateusz Stajewski
kierownictwo muzyczne – Marek Walawender
premiera – 23.03.2007 r. (Scena Na Dole)

360 (283) Ronald Harwood
KOLABORACJA
(Collaboration)
przekład – Michał Ronikier
reżyseria – Tomasz Zygadło
scenografia – Marcin Stajewski
muzyka – Jan Kanty Pawluśkiewicz
prapremiera światowa – 6.10.2007 r.

361 (284) Ingmar Bergman
SONATA JESIENNA
(Autumn sonata)
przekład – Zygmunt Łanowski
reżyseria i scenografia – Ewelina Pietrowiak
kostiumy – Zofia de Ines
opracowanie muzyczne – Michał Sikora
premiera – 23.11.2007 r. (Scena Na Dole)

362 (285) Harold Pinter
POWRÓT DO DOMU
(The Homecoming)
przekład – Adam Tarn
reżyseria – Barbara Sass
scenografia – Zofia de Ines
muzyka – Michał Lorenc
światła – Wiesław Zdort
układ tańca – Rafał Dziemidok
premiera – 8.12.2007 r.

363 (286) Rafael Mendizábal
CZY LUBI PANI SCHUBERTA?
(Le gusta Schubert?)
przekład – Rubi Birden
reżyseria -Tomasz Zygadło
scenografia – Marcin Stajewski
kostiumy – Ewa Zaborowska
premiera – 1.02.2008 r. (Scena 61)

364 (287) Patrick Marber
BLIŻEJ
(Closer)
przekład – Michał Ronikier
reżyseria – Marcin Sosnowski
scenografia – Marek Chowaniec
kostiumy – Magdalena Jarosz
premiera – 7.03.2008 r. (Scena 61)

365 (288)
Jeremi Przybora, Jerzy Wasowski, Andrzej Poniedzielski
STACYJKA ZDRÓJ
scenariusz i reżyseria – Adam Opatowicz, Andrzej Poniedzielski
scenografia – Jan Banucha
współpraca scenograficzna – Ewa Krauze
kierownictwo muzyczne i aranżacje – Wojciech Borkowski
przygotowanie wokalne – Tomasz Bajerski, Andrzej Borzym
choreografia – Dorota Furman
premiera – 19.04.2008 r.

Premiery za dyrekcji
Zbigniewa Libery (od XI 1996 do IX 2008 – dyr. naczelny)
i Izabelli Cywińskiej
(od 1 IV 2008 – dyr. artystyczna)

366 (289) Václav Havel
ODEJŚCIA
(Odcházeni)
przekład – Andrzej S. Jagodziński
reżyseria – Izabella Cywińska
scenografia – Paweł Dobrzycki
kostiumy – Diana Marszałek
muzyka – Wojciech Borkowski
premiera – 14.11.2008 r.

367 (290) Magda Fertacz
TRASH STORY albo sztuka (nie)pamięci
reżyseria i scenografia – Ewelina Pietrowiak
współpraca scenograficzna i kostiumy – Julia Skrzynecka
muzyka – Sławomir Jaskułke
premiera – 21.11.2008 r. (Scena 61)

368 (291)
Biljana Srbljanović
SZARAŃCZA
(Skakavci)
przekład – Dorota Jovanka Ćirlić
reżyseria – Natalia Sołtysik
scenografia – Izabela Wądołowska
kostiumy – Natalia Sołtysik i Izabela Wą
muzyka – Dominik Strycharski
ruch sceniczny – Jarosław Staniek
reżyseria światła – Szymon Lenkowski
premiera – 5.12.2008 r.

Premiery za dyrekcji
Sławomiry Łozińskiej (od IX 2008 – dyr. naczelna)
i Izabelli Cywińskiej (od 30 VI 2011 – dyr. artystyczna)

 

369 (292) Jewgienij Griszkowiec
MIASTO
(Gorod)
przekład – Anna Mirkes Radziwon, Marek Radziwon
reżyseria i scenografia – Artur Urbański
premiera – 14.03.2009 r. (Scena 61)

370 (293) Isaac Bashevis Singer
NAMIĘTNOŚCI
adaptacja oparta na opowiadaniach I. B. Singera:
„Broda” w tłumaczeniu Pawła Śpiewaka,
„Wielbicielka” i „Przygoda” w tłumaczeniu Elżbiety Petrajtis – O’Neil
adaptacja i reżyseria – Izabella Cywińska
scenografia – Jan Kozikowski
reżyseria światła – Mirosław Poznański
kostiumy – Julia Skrzynecka
songi – Andrzej Poniedzielski
muzyka – Jerzy Satanowski
premiera – 29.03.2009 r.

371 (294)
Tadeusz Różewicz
MOJA CÓRECZKA
scenariusz i reżyseria – Marek Fiedor
scenografia i kostiumy – Monika Jaworowska-Duchlińska
światło – Mirosław Poznański
muzyka – Bolesław Rawski
premiera – 07.10.2009 r.

372 (295)
JESIENIN
scenariusz – Janusz Głowacki
reżyseria – Józef Opalski
muzyka – Olena Leonenko
kierownik muzyczny – Rafał Grząka
scenografia – Dorota Kołodyńska
choreografia – Jacek Badurek
światło – Piotr Pawlik
kierownik produkcji – Agata Kabat
premiera – 27.11.2009 r. (Scena Na Dole)

373 (296) Gabriela Zapolska
SKIZ
reżyseria – Maria Spiss
scenografia – Łukasz Błażejewski
premiera – 24.01.2010 r.

374 (297) Andrzej Poniedzielski
CHYBA JUŻ MOŻNA
scenariusz i reżyseria – Andrzej Poniedzielski
premiera – 8.04.2010
premiera – 27.11.2009 r. (Scena Na Dole)

375 (298) Michaił Sałtykow-Szczedrin
JUDASZEK wg PAŃSTWO GOŁOWLEWOWIE
tłumaczenie – Agnieszka Lubomira Piotrowska
adaptacja i reżyseria – Andrzej Bubień
scenografia – Elena Dmitrakowa
premiera – 24.04.2010 r.

376 (299)
Yasmina Reza
BÓG MORDU
(Le Dieu du carnage)
tłumaczenie – Barbara Grzegorzewska
reżyseria – Izabella Cywińska
scenografia – Marcin Stajewski
premiera – 4.12.2010 r. (Scena 61)

377 (300)
SCENY NIEMALŻE MAŁŻEŃSKIE
STEFANII GRODZIEŃSKIEJ
scenariusz – Grażyna Barszczewska
opieka artystyczna – Andrzej Poniedzielski
scenografia – Dominika Laskowska
reżyseria światła – Jarosław Szmidt
produkcja – ARS IMAGO Magdalena Molak-Szmidt
premiera – 25.02.2011 r. (Scena Na Dole)

378 (301) Sébastien Thiéry
KASTA LA VISTA
(Cochons d”inde)
tłumaczenie – Bartosz Wierzbięta
reżyseria i scenografia – Ewelina Pietrowiak
współpraca scenograficzna i kostiumy
– Małgorzata Bursztynowicz
muzyka – Michał Górczyński
premiera – 28.04.2011 r. 

 

Premiery za dyrekcji
Sławomiry Łozińskiej (od IX 2008 – dyr. naczelna)
i Andrzeja Domalika (od 1 VII 2011 – dyr. artystyczny)

379 (302) Hanoch Levin
SHITZ
(Szic)
tłumaczenie – Michał Sobelman
reżyseria – Artur Tyszkiewicz
scenografia – Jan Kozikowski
muzyka – Michał Kwiatkowski i Jacek Grudzień
premiera – 13.11.2011 r.

380 (303) Andrzej Poniedzielski, Artur Andrus
KABARETTO
scenariusz i prowadzenie – Andrzej Poniedzielski i Artur Andrus
kierownictwo muzyczne - Wojciech Borkowski
premiera – 9.11.2011 r. (Scena Na Dole)

381 (304) William Shakespeare
SEN NOCY LETNIEJ
(A Midsummer Night’s Dream)
przekład – Stanisław Barańczak
reżyseria - Bożena Suchocka
scenografia – Agnieszka Zawadowska
światło – Magdalena Górfińska
muzyka-  Wojciech Lubertowicz, Sebastian Wielądek
ruch sceniczny – Leszek Bzdyl
premiera – 21.01.2012 r. 

382 (305) LA BOHEME
Wieczór piosenki francuskiej
przekład – Jerzy Czech
reżyseria – Andrzej Domalik
scenografia – Marcin Stajewski
choreografia – Krzysztof Tyniec
kierownictwo muzyczne – Wojciech Borkowski
premiera – 24.03.2012 r.

383 (306) Nikołaj Kolada
MERYLIN MONGOŁ
(Murlin Murlo)
przekład – Jerzy Czech
reżyseria - Bogusław Linda
scenografia – Małgorzata Szczęśniak
światło – Prot Jarnuszkiewicz
premiera – 21.04.2012 r.

384 (307) Thomas Bernhard
SIŁA PRZYZWYCZAJENIA
(Die Macht der Gewohnheit)
przekład – Monika Muskała
reżyseria – Magdalena Miklasz
scenografia – Ewa Woźniak
premiera – 10.11.2012 r. (Scena 61) 

 

Premiery za dyrekcji
A
ndrzeja Domalika (od 1 I 2013 – dyr. naczelny)

385 (308) Tankred Dorst
JA, FEUERBACH
(Ich, Feuerbach)
przekład – Jacek St. Buras
reżyseria - Piotr Fronczewski
scenografia – Marcin Stajewski
premiera – 2.02.2013 r.

386 (309) Andrzej Poniedzielski, Adam Opatowicz
PIOSENNIK
spektakl dyplomowy studentów IV roku Akademii Teatralnej w Warszawie

opieka artystyczna - Andrzej Poniedzielski
scenografia – Jan Kozikowski
kierownik muzyczny – Marcin Partyka
premiera – 13.04.2013 r. (Scena Na Dole)

387 (310) Ger Thijs
POCAŁUNEK
(De Kus)
przekład – Małgorzata Semil
reżyseria - Adam Sajnuk
scenografia – Katarzyna Adamczyk
premiera – 12.05.2013 r. (Scena 61) 

388 (311) Glen Berger
W PROGU, czyli tajemnica zaniechanych spodni
(Underneath the Lintel) 
przekład – Hanna Szczerkowska
reżyseria – Bartek Konopka
scenografia – Marcin Stajewski
muzyka – Jerzy Satanowski
premiera – 12.06.2013 r. (Scena 61)

389 (312) NASTASJA FILIPOWNA
na motywach „Idioty” Fiodora Dostojewskiego
wg pomysłu Andrzeja Wajdy 

adaptacja i reżyseria – Andrzej Domalik
przekład – Jerzy Jędrzejewicz
scenografia – Marcin Stajewski
kostiumy - Jagna Janicka
światło - Katarzyna Łuszczyk
W spektaklu wykorzystano muzykę Tomasza Stańki
premiera – 15.12.2013 r. (Scena 61)

390 (313) AMOROSO
Wieczór piosenki włoskiej
reżyseria – Artur Barciś
scenografia – Marcin Stajewski
kierownictwo muzyczne – Wojciech Borkowski
choreografia – Paulina Biernat
premiera – 31.12.2013 r.

391 (314) Tennessee Williams
TRAMWAJ ZWANY POŻĄDANIEM
(A Streetcar Named Desire)
przekład – Jacek Poniedziałek
reżyseria – Bogusław Linda
scenografia – Jagna Janicka
światło – Katarzyna Łuszczyk
premiera – 27.02.2014 r.

392 (315) Agnieszka Osiecka
NIECH NO TYLKO ZAKWITNĄ JABŁONIE
reżyseria i scenografia – Wojciech Kościelniak
współpraca scenograficzna – Ryszard Hodur
kostiumy – Anna Englert
opracowanie muzyczne – Dawid Rudnicki
kierownictwo muzyczne – Wojciech Borkowski
przygotowanie wokalne – Andrzej Borzym jr.
choreografia – Jarosław Staniek
premiera – 29.03.2014 r.